Како да преговарате како милијардер?

Авторот на YouTube каналот Charisma on Command често користи омилени ликови од популарни ТВ-серии и филмови за да ги објасни неговите совети за животот.

На темата како најдобро да преговарате за да бидете успешни во бизнисот, врските и животот воопшто, како корисен пример го зема ликот на милијардерот Боби Акселрод од серијата „Billions“.

Тактиките за преговарање се објаснети низ примери од серијата, но и да не сте ја гледале, ќе ви биде јасно за што станува збор.

Научете како да преговарате како вистински професионалец, а голема е веројатноста дека ќе се заинтригирате од серијата и ќе почнете да ја гледате.

Не мора да ги користите овие тактики (некои не се препорачуваат), но ќе знаете кога некој ги користи на вас и како да се извлечете од ситуација што не е поволна за вас.

Тактиките на Боби се: знае точно што им треба на луѓето пред да почне со преговарање, го применува говорот на тело за да манипулира со емоциите на другите луѓе (не се препорачува да го правите ова во вистинскиот живот), дава понуда „темпирана бомба“ за да создаде паника кај другата личност (исто така не се препорачува да го правите ова во вистинскиот живот) и секогаш е подготвен да си замине заедно со понудата.

За повеќе детали, погледнете го видеото:

Remote video URL
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Живот

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе