Како да си го забрзате метаболизмот?

А.С.
/ 16.09.2022 / 09:12

Како старееме, метаболизмот се забавува и борбата против вишокот килограми е сѐ потешка. Затоа нутриционистите имаат совети како да го забрзате метаболизмот.

Вежбајте пред да појадувате

Нутриционистите велат дека утринските вежби не само што се најдобар начин да се разбудите, туку и за да го забрзате метаболизмот. Со вежбање пред појадокот согорувате најмногу масти бидејќи телото било во мирување цела ноќ. Не мора да претерувате со вежбање, доволно е половина час пешачење пред појадокот.

Појадувајте кога сте гладни

Не мора да појадувате во 6 наутро ако не сте гладни тогаш. Појадокот е важен, но не се терајте со сила да јадете веднаш откако ќе станете, туку  во оној период кога ќе почувствувате глад.

Без шеќери за појадок

Храната што ја внесувате има огромно влијание врз контролата на нивото на шеќер во крвта, чувството на ситост, согорувањето на мастите и понатамошните избори поврзани со храната. Нутриционистите велат дека квалитетните протеини и здрави масти што ќе ги внесете за појадок добро држат ситост во текот на денот.

Ако го почнете денот со рафинирани јаглехидрати тоа ужасно ќе влијае на нивото на шеќер во крвта, а попладнето ќе имате потреба да внесувате уште јаглехидрати. Најдобро е со протеините и здравите масти да внесете и малку зеленчук, бидејќи растителните влакна ќе го придвижат метаболизмот.

Паметни ужинки

Можеби ви се чини предолго, но на телото му се потребни пет часа меѓу оброци за да ги согори мастите, па затоа е многу важно што јадете меѓу оброците. Ако за ужина јадете овошје, суво овошје или јогурт, телото ќе избере да ги согорува шеќерите што се претвораат во јаглени хидрати, па согорувањето на мастите веќе нема да биде потребно.

Лесна вечера

Не мора да се одрекнувате од вечерата за да ослабите, но имајте на ум дека тоа треба да биде најмалиот оброк во денот. Кажано поедноставно, на телото му треба најмногу храна во текот на денот за да имаме енергија за сите активности. Со внесување помалку храна навечер ќе му овозможите на телото да ги согори мастите во текот на ноќта.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Фит

Дали јаболковиот оцет помага при слабеење?

Read more

Пилатес вежби за брзо враќање во форма

Read more

Вежбањето за викeнд е доволно за да останете во форма

Read more

Како да направите 100 склека во серија?

Read more
 

Магазин

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Читај повеќе

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Читај повеќе

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Читај повеќе
  • filter

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Читај повеќе

Абе како беше правилно, „кои" или „кој"?

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Читај повеќе