Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Сè поблиску сме до пристигнувањето на електричната G класа.

Како што е познато, моделот ја носи ознаката EQG, а ќе има електричен погон со четири независни електромотори. Секако, ќе се напојува од огромна батерија за возилото да има задоволителен опсег дури и при возење надвор од патот.

Првиот човек на Mercedes, Ола Калениус, реши да покаже колку навистина може G класата возејќи по австриската планина Шокл. Тој не го штедеше возилото, што јасно го покажува реакцијата на сопатничката. Конечно, со возилото изведе вртење во место познато како Tank-turn, кое сега се нарекува G-Turn.

Remote video URL

Интересно е што G-turn ќе биде опција и на сериското возило, а корисникот ќе може да го избере саканиот агол на вртење, 90, 180 и до 360 степени. Премиерата на EQG ја очекуваме во 2024 година, а потоа и наводно доаѓањето на помал модел, т.н. Little G.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Авто новости

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Read more

Што значат бројките и буквите на гумите?

Read more

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Read more

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more
 

Автомобили

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе
  • filter

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Читај повеќе

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе