Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Пред 20 години, спортските автомобили можеа да се пофалат со тркала од 15 инчи, додека денес дури и семејните автомобили се возат на тркала од 20 инчи.

Porsche открива дали овој тренд е оправдан. Tire Reviews го тестираше Porsche 911 на гуми Michelin со различни дијаметри. Пневматиците Pilot Sport 4S NAO беа специјално развиени за 911.

Тие тестираа две опции: помали предни тркала со дијаметар од 19 инчи и задни тркала од 20 инчи и поголема комбинација од 20 инчи предни и 21 инчи задни.

Очекувано, нема значителни разлики во секојдневното возење, се разбира, со исклучок на естетското задоволство. На сува површина и двете овозможија забавување од 100 км/час до 5 км/час за нешто повеќе од 33 метри. Истата приказна е и на влажно, каде што растојанието за сопирање од 80 до 5 км/час беше нешто повеќе од 33,6 метри.

Меѓутоа, на тркачката патека приказната е сосема поинаква. На влажни подлоги, помалиот сет на гуми беше повеќе склон кон преуправување, што се покажа и во тајмингот. 911 со поголемите гуми ја помина тест патеката седум десетинки побрзо.

Уште поголема разлика е постигната на суво. 911 со помали гуми патеката ја помина за 71,53 секунди, а со поголеми гуми за само 70,43 секунди.

Разликата е очигледна, но само во спортското возење. На крајот, на купувачот му останува да одлучи дали ќе ги купи поскапите поголеми гуми или ќе се придржува до стандардната понуда.

Remote video URL
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Авто новости

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Read more

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Read more

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Read more

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Читај повеќе

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Доаѓа ново Porsche, различно од сè досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа блиска средба со автомобил кој вози во спротивна насока на автопат?

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми?

Читај повеќе

BMW најави четири нови SUV модели

Читај повеќе

Renault ја враќа легендарната „четворка“, наскоро и премиера

Читај повеќе