Како ладното време влијае на крвниот притисок?

Во последните години сме сведоци на нагли временски промени.

Годишните времиња се менуваат без преодни периоди, а дневните температури понекогаш варираат и до 15 степени. Овие временски услови имаат силно влијание врз здравјето, особено на нивото на крвниот притисок.

Студот делува на стеснување на крвните садови - и периферните, и крвните садови кои го хранат срцевиот мускул - и затоа може да биде една од причините за влошување на коронарната болест, а може да доведе и до срцев удар.

Тоа влијае и на крвните садови на мозокот, па може да биде причина за мозочен удар.

Студеното време може да ја влоши состојбата на оние со хроничен опструктивен бронхитис или астма, додека топлото и влажното време не е добро за белодробните пациенти.

Ниските температури ја зголемуваат вредноста на крвниот притисок бидејќи предизвикува вазоконстрикција на крвните садови, односно стеснување на крвните садови, изјави за City Magazine специјалист д-р Славица Илиќ.

Во помала или поголема мера, сите реагираат на временските промени, но најмногу страдаат хроничните пациенти. И покрај редовното спроведување на препишаната терапија, симптомите на основната болест се интензивираат, а метеоропатските тегоби се поизразени кај жените во менопауза.

„Доколку организмот на здравиот човек бурно реагира на промената на времето, се препорачува детален лекарски преглед за да се утврди дали тоа е почеток на болест“, советува докторката и додава:

„Со цел да се спречат наглите промени на крвниот притисок кога ќе дојде студената сезона, матичниот лекар на пациентот ја зголемува дозата на антихипертензиви за да ја држи болеста под контрола.

Исто така, ако често се случува крвниот притисок да ви падне премногу и да падне под нормалата, тоа е знак да побарате лекарска помош, бидејќи во овој случај е неопходно да се промени терапијата.“

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Здравје

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Read more

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Read more

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Read more

dm и д-р Ивица Стојаноски низ разговор откриваат: Колку и зошто се важни уролошките прегледи?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе