Како сексот да трае подолго?

Ако ви пречи тоа што сексот со партнерот трае кратко, има начини како да го продолжите сексуалниот однос и да ја одложите кулминацијата на заемно задоволство.

Вашиот партнер пребрзо се возбудува и доживува оргазам, а вие останувате незадоволени, барем не како што би сакале.

Најважно од сѐ е да имате отворена и искрена комуникација со партнерот. На внимателен начин кажете му дека тоа ви претставува проблем и побарајте решение што ќе ви одговара на двајцата.

Со искрен разговор, половина од проблемот е решен, а со премолчување создавате уште поголемо незадоволство и нови проблеми.

Ова се неколку методи што може да ви помогнат заедно со партнерот подолго да уживате во сексот:

Вежба за длабоко дишење

Вежбата за длабоко дишење пред самата акција ќе му помогне на партнерот да се опушти. На тој начин го намалува нивото на возбуда и ќе биде подготвен подолго да води љубов со вас. Можете вежбата да ја правите заедно со него, во знак на поддршка.

Оргазам за време на предиграта

Со оглед на тоа дека пенетрацијата обично ги забрзува нештата за мажите, партнерот нека се потруди вие да доживеете оргазам уште за време на предиграта. Тоа ќе ве опушти и ќе ги зголеми шансите за уште еден, заеднички оргазам за време на сексот.

Тајм-аут

Кога атмосферата ќе се вжешти, задолжително направете пауза, и тоа неколку пати. Така ќе го намалувате нивото на возбуда кај партнерот и тој полесно ќе ги контролира нагоните.

Скокнете ја „доги“ позата

Ова е одлична поза за „секс на брзинка“, а тоа е спротивно од она што ви треба. Повеќето мажи издржуваат подолго во мисионерска поза или кога жената е горе.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Љубов и секс

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Љубовен хороскоп за февруари: Еден знак или ќе раскине, или ќе го каже судбоносното „да“

Read more

Дали постои идеален број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе