Свет

Калифорнија: Земјотрес од 7,1 степени оштети згради, патишта, предизвика пожари

6. јули 2019 - 10:12 | Кајгана / МИА
Лос Анџелес, 6 јули 2019 (МИА) – Земјотрес со јачина од 7,1 степени ја погоди јужна Калифорнија, оштетувајќи згради и патишта, а има и повредени, објавија локалните власти.

Епицентарот на земјотресот беше во близина на Риџкрест, на околу 240 километри од Лос Анџелес, на длабочина од околу 900 метри. Новиот потрес ги оштетил патиштата во тој дел од Калифорнија.

Директорката за комуникации на противпожарната бригада на округот Керн вели дека добиле голем број повици за повредени, како и за пожари.

Коментирај