Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Во сексот најважно е да се опуштите и да имате целосна доверба во партнерот, односно партнерката.

Исто така многу е важно да бидете имагинативни и да не дозволите сè да се претвори во рутина.

Лиза Свит, авторка на книгата „365 секс пози - нов начин да имате одличен секс секој ден“, предлага две пози кои гарантираат огромно задоволство и за двајцата партнери.

А сега, време е за катапултирање

Катапулт е варијанта на позата „обратна каубојка“ и во оваа позиција мажот седи на подот, со грбот потпрен на ѕид. Неговите нозе се раширени во форма на буквата V, а жената му е завртена со грб и со клекнување се спушта во неговиот скут.

Таа со рацете се потпира на подот и се оттурнува, а мажот ѝ помага држејќи ја за колковите. Лиза Свит тврди дека оваа поза им овозможува на жените да доживеат повеќекратни оргазми.

Да преминеме на мажите

Свит предлага во оваа поза мажот одвреме-навреме да „ѝ пружи рака“ на партнерката, односно, бидејќи има лесен пристап, да ѝ го стимулира клиторисот или аналниот отвор, согласно преференците на двајцата сексуални партнери.

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Љубов и секс

Колку секс во просек има жената во брак?

Read more

5 начини како да си ја вратите желбата за секс

Read more

Препознајте го навреме: Голем романтичар или опасен манипулатор?

Read more

Пет работи за кои младите брачни парови најчесто се расправаат

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе