Ќе добиеме ли во иднина четврто светло на семафорите?

Целта е да се намали сообраќајниот метеж.

На семафорите црвеното значи „стоп“, жолтото „внимавај“, а зеленото „оди“. Сообраќајните инженери на Државниот универзитет во Северна Каролина сега предлагаат бело светло, кое ќе им овозможи на автономните возила да го подобрат протокот на сообраќај, а исто така да им даде до знаење на возачите што се случува.

Во компјутерските симулации, новиот пристап значително го подобрува времето на патување низ раскрсниците и ја намалува потрошувачката на гориво. Црвените светла пак ќе значат „стоп“. Зелените светла пак ќе значат „оди“, а белите светла ќе им „кажат“ на возачите едноставно да го следат автономниот автомобил пред нив.

URL

Концептот на бело светло се заснова на фактот дека е можно автономните возила да комуницираат безжично меѓу себе и со компјутерот што ги контролира сообраќајните сигнали. Кога до раскрсницата ќе се приближат доволно автономни возила, би се вклучило бело светло.

Во ова сценарио, семафорот би функционирал нормално кога процентот на самоуправувачки автомобили на раскрсницата е низок, но кога тој број се зголемува, белото светло ќе им сигнализира на возачите (луѓето) дека автономните возила го презеле системот и треба само да го следат автомобилот пред нив.

Авторите на оваа идеја велат дека светлото не мора да биде бело и може да биде било која боја (што не се користи на веќе постоечките семафори).

Научниците го тестираа овој систем користејќи сообраќајни симулатори. Во случај на раскрсница со „бела фаза“, метежот беше намален за 3 проценти кога имаше само 10 проценти автономни возила, но тој број процент на 10,7 кога имаше 30 проценти автономни возила.

Авторите на студијата тврдат дека некои краткорочни пилот програми за бело светло би можеле да започнат во контролирани средини, како што се пристаништата, каде комерцијалните возила, кои се со поголема веројатност да бидат автономни, би можеле да патуваат брзо и ефикасно.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Авто новости

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more
 

Автомобили

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе