Келтски златници, вредни милиони евра, украдени од музеј во Германија

Кајгана / МИА
/ 23.11.2022 / 08:58

Од музеј во јужна Германија е украдена поголема количина стари златници кои датираат од околу 100-та година пред нашата ера, соопшти локалната полицијата.

– Загубата на келтското богатство е катастрофа. Како сведоци на нашата историја, златниците се незаменливи! Крадците покажале неверојатна криминална енергија, изјави министерот за наука и уметност на германската покраина Баварија, Маркус Блуме.

Надлежните соопштија дека златниците биле украдени од Келтскиот музеј во Манхинг, 60 километри северно од Минхен.

Околу 483 златни парички се откриени во 1999 година за време на ископувањето на древната населба во областа и се сметаат за најголемото откритие на келтско злато од 20 век. Полицијата упати повик сведоците кои можеби виделе сомнителни лица во близина на музејот или имаат други информации што би можеле да доведат до пронаоѓање на богатството, да ги контактираат властите.

Германските органи ја проценуваат вредноста на златниците, кои тежат вкупно околу четири килограми – на неколку милиони евра.  

URL
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Живот

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Read more

Time: Зеленски е личност на годината

Read more

Сан Франциско ја повлече дозволата полицијата да користи „роботи убијци“

Read more

Што точно значат бројките на вентилот на радијаторот?

Read more
 

Магазин

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Читај повеќе

Сан Франциско ја повлече дозволата полицијата да користи „роботи убијци“

Читај повеќе

Што точно значат бројките на вентилот на радијаторот?

Читај повеќе