Хамас: Ако сака мир, Израел мора да ја запре агресијата во Газа и Ерусалим

Израел мора да ја запре својата агресија во Појасот Газа и во Ерусалим ако сака мир по 11-дневната војна на почетокот на овој месец, изјави портпарол на палестинското исламистичко движење Хамас.

Халил ал-Хаја ја даде изјавата по состанокот со шефот на египетската разузнавачка служба Абас Камел, кој денеска ја посети крајбрежната енклава по средбата со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во рамки на турнејата чија цел е зајакнување на примирјето со посредство на Египет.

Камел не даде јавни изјави.

Шефот на египетското разузнавање е највисок арапски службеник кој го посетил Појасот Газа од 2018 година. Покрај со Халил ал-Хаја, тој се сретна и со друг лидер на Хамас, Јахја Синуар. Конфликтот меѓу Израел и палестинските групи во Појасот Газа започна на 10 мај и траеше 11 дена. Тој беше поттикнат од повеќенеделни протести и судири во Ерусалим. Вкупно над 250 лица беа убиени, повеќето Палестинци кои живееја во енклавата под контрола на Хамас.

– Разговаравме за неколку прашања, од кои најважна е потребата да се принудат окупаторските сили да ја запрат својата агресија против Газа, Ерусалим, Шеик Џара и цела Палестина, изјави ал-Хаја пред новинарите. Тој рече дека Израел мора да ја отстрани блокадата што ја воведе во Појасот Газа откако Хамас ја презеде власта во енклавата во 2007 година.

– Ако тоа се случи, мирот и стабилноста можат да се вратат, додаде ал-Хаја. Истовремено, тој ја отфрли можноста за поврзување на реконструкцијата на Појасот Газа со ослободување на двајца израелски цивили. Наместо тоа, Хамас најверојатно ќе побара ослободување на голем број Палестинци кои се наоѓаат во израелските затвори.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Свет

Ковид бонус од 1.300 евра за работниците во германскиот јавен сектор

Read more

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Read more

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Read more

Апокалипса на Босфор: Разорен ветер уништи згради, има мртви

Read more
 

Вести

Цената на плинот во Европа денеска скокна за 5%

Читај повеќе

Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

Читај повеќе

Ковид бонус од 1.300 евра за работниците во германскиот јавен сектор

Читај повеќе

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе