Холанд за малку ќе завршел во Наполи, Рајола го премислил Де Лаурентис

Претседателот на Наполи откри како сакал да го купи Ерлинг Холанд уште кога бил во Салцбург, но на пат му застанал агентот Мино Рајола.

Аурелио Де Лаурентис, претседателот на актуелниот италијански шамопион Наполи, беше гостин на самитот Business of Football, настан промовиран од Financial Times. Таму раскажа интересна пшриказна за норвешкиот голгетер Ерлинг Халанд.

„Се сеќавам кога го открив Холанд, за мене беше одличен играч, а моите беа загрижени бидејќи сè уште не го познаваа. Беше во Салцбург и сакав да го купам за 50 милиони“, откри Де Лаурентис.

Меѓутоа, потоа ништо не излегло од тој тарнсфер бидејќи се замераш познатиот агент, сега покојниот Мино Рајола:

„Мино Рајола ме одведе во дневната соба и ми рече: 'Види, немој секаде да кажуваш такви работи, ние сме пријатели. Веќе се погрижив за Холанд, те молам, не ми се мешај'. Го запрев и преговорите престанаа таму. Тој веќе имаше организираше сè и се грижеше за своите придобивки“, заврши претседателот на калчолигашот од Неапол.

Холанд за австриски Салцбург играше во сезоната 2019/2020, кога имаше 19 години. На 28 натпревари во сите натпревартувања постигна 29 голови. Потоа се пресели во Борусија од Дортмунд, а од летото 2022 е во Манчестер Сити.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Фудбал

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Read more

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Read more

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Read more

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе