Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Истражувањето на статистичката агенција објавено завчера покажа дека Холанѓаните се „смалуваат“, но сепак се на врвот на листата на највисоките луѓе во светот.

Холанѓаните сѐ уште се највисоките луѓе во светот, но нивниот децениски раст е во застој. Според истражувањето, мажите мора да прифатат загуба од еден сантиметар, а жените дури 1,4 сантиметри.

Во просек, 19-годишните мажи се високи 182,9 сантиметри, па затоа се еден сантиметар пократки од мажите родени во 80-тите. Додека жените се 169,3 сантиметри, дури 1,4 сантиметри пониски од постарата генерација.

„Холанѓаните сѐ уште се највисоката нација во светот“, објави статистичката агенција.

Највисоките мажи живеат во Холандија, а потоа следат мажите од Црна Гора, Естонија и Босна. Според истражувањето на здравствената мрежа од 2020 година за соработка со фактори на ризик за незаразни болести, Холандија е исто така на врвот, пред жените во Црна Гора, Данска и Исланд.

Авторите на студијата се сомневаат дека „смалувањето“ се должи на имиграцијата на пониски луѓе од „незападно потекло“ и нездравата исхрана.

Холанѓаните не беа секогаш толку високи. Во почетокот на 19 век, тие всушност беа доста ниски во споредба со другите европски земји, и дури во 1840-тите почнаа да растат. Не е јасно како се случило тоа. Популарниот мит дека растот на Холанѓаните се должи на големата потрошувачка на млечни производи е неодржлив, велат научниците.

На пример, децата и адолесцентите кои се добро нахранети и возрасните во богата средина имаат тенденција да растат. Исто така, постојат индикации дека здравјето и исхраната на мајката за време на бременоста влијаат на висината на детето.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Живот

Девојката која се изживуваше со животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Read more

20 најдобри градови за семеен одмор

Read more

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Девојката која се изживуваше со животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Читај повеќе

Четири знаци дека сте во брак или во врска со нарцис

Читај повеќе

Недостаток на сон - поголем ризик да се разболите од грип

Читај повеќе