Хонгконг предупреди за трет бран на епидемијата

Хонгконг, 9 јули 2020 (МИА) –  Властите во Хонгконг, кои успешно се бореа против пандемијата на коронарвирусот, сега предупредуваат за можен „експоненцијален раст“ на нови случаи, како резултат на зголемувањето на локалниото пренесување.

Од неделата, COVID-19 е дијагностициран кај 65 лица, вклучувајќи 31 локално пренесен случај што се нарекува „трет бран“ на пандемијата во Хонгконг.

Инфицирани се таксисти, работници во ресторани, медицински лица и лица во домови за нега на стари лица, пренесе CNN.

– Можно е да се работи за голема епидемија. Можно е ненадејно експоненцијално зголемување на бројот на заболени, изјави д-р Чуанг Шук-кван од Центарот за здравствена заштита.

Во Хонгконг регистрирани се 1.324 случаи на заболени од почетокот на епидемијата, а само седум лица починаа.

Причината за таквиот успех на градот во сузбивањето на COVID-19 е воведување на карантин за луѓе кои доаѓаа од странство, ефикасно следење на контакти, подготвеност на граѓаните да носат заштитни маски, да ги почитуваат мерките за хигиена и социјалната дистанца. 

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе