Храна богата со антиоксиданси што мора да ја вклучите во исхраната

Антиоксидансите се супстанции кои го штитат телото од слободните кислородни радикали кои можат да ги оштетат клетките. Затоа, во исхраната треба да вклучите што повеќе храна богата со антиоксиданси.

Често слушаме дека антиоксидансите се чудотворни и лековити материи кои лекуваат секаква болест, но самиот збор означува цела група различни соединенија. Најмногу се работи за витамини и некои минерали.

Тие се супстанции кои помагаат да се „исчистат“ молекулите кои ги оштетуваат клетките во вашето тело, наречени и слободни радикали, и ги има во многу форми.

Во продолжение ви откриваме која храна е богата со антиоксиданси.

Домати

Доматите се полни со ликопен, кој е еден вид од групата антиоксиданси наречени каротеноиди. Ќе го внесете во вашиот организам со јадење сирови домати. Можете исто така да го зголемите внесот ако ги готвите во сос или јадете со малку масло.

Темно чоколадо

Љубители на чоколадо, радувајте се. Вашиот омилен десерт содржи антиоксиданси. Клучот е да јадете чоколадо со висока содржина на какао. Изберете темни сорти наместо млечно или бело чоколадо. Сепак, уживајте во умерени количини.

Ореви

Во споредба со повеќето други јаткасти плодови, оревите имаат најмногу полифеноли, еден вид антиоксиданс. Треба да изедете само 7 ореви за да ги искористите здравствените придобивки.

Црвена пиперка

Сите пиперки се добри извори на антиоксиданси, но црвената пиперка е на прво место. Тие се полни со каротеноиди кои можат да помогнат во спречување на одредени видови на рак. Пиперките најдобро ги даваат своите антиоксиданси кога се јадат сирови.

Џигер

Пилешкиот џигер (црн дроб) или џигерот од други животни е богат со витамин А, моќен антиоксиданс кој помага за здравјето на коските и ја зајакнува одбраната на вашето тело од болести. Ако вкусот на џигерот е премногу силен за вас, натопете го во млеко пред да готвите.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе