Хрватски војник казнет со 30.000 куни бидејќи ги нарече хомосексуалците „изроди“

Војник од Загреб е прогласен за виновен, а судот му изрече казна за навреда на Facebook кон припадниците на ЛГБТИ+ заедницата.

Според пресудата, 31-годишниот војник во јули годинава на својот Facebook профил ја споделил содржината на говорот на Бошко Обрадовиќ од српското Собрание за „ЛГТБ лобија“ и коментирал дека Обрадовиќ е „нормален“, дека хрватските политичари се „педерољупци“ и хомосексуалците се „изроди“ пренесува Index.hr.

Во судот тој истакна дека не се мислел на конкретно лице, туку сакал да го истакне фактот дека „овие луѓе се заштитени со закон како да се поларни мечки“.

„Со цел да создаде непријателска, понижувачка или навредлива средина врз основа на разликата во родовиот идентитет и сексуалната ориентација, го нарушил достоинството на граѓаните, со што направил повреда од Законот за сузбивање дискриминација“, се вели во пресудата.

Судот го казни обвинетиот со парична казна од 30.000 куни (околу 4.000 евра), а треба да плати и околу 1.500 куни за трошоците на прекршочната постапка.

Тужбата против војникот ја поднела Воената полиција на вооружените сили на Република Хрватска.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Регион

Како снема струја на Балканот?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Read more

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе