ЛГБТИ

play_arrow

Објавена програмата за 11. Викенд на гордоста Скопје

Организаторите на Викенд на гордоста Скопје го најавија 11-тото издание, кое ќе се одржи од 1 до 13 јуни на три локации низ Скопје: Музејот на современа уметност, МКЦ и КСП Центар-Јадро.
Read more

„Бабароги“ и мешање „баби и жаби“: ССО во време на антиродови движења 

Антиродовите движења се спротивставуваат на она што самите тие го нарекуваат „родова идеологија„ или „родова теорија“.
Read more

Победи примитивизмот: Забранета капитенската лента со виножито во Катар

ФИФА им се заканила на репрезентациите на Мундијалот дека ќе ги казнува капитените со жолт картон пред натпреварот доколку носат ленти One Love во боите на виножитото, пишува Bild.
Read more

Хрватски војник казнет со 30.000 куни бидејќи ги нарече хомосексуалците „изроди“

Војник од Загреб е прогласен за виновен, а судот му изрече казна за навреда на Facebook кон припадниците на ЛГБТИ+ заедницата.
Read more

Токио почна да издава потврди за истополови партнерства

Градските власти на Токио денеска почнаа да издаваат потврди за истополови партнерства на лица кои живеат или работат во главниот град на Јапонија.
Read more

Русија забранува „ЛГБТ пропаганда“ кај сите возрасти

Руските пратеници денеска го поддржаа предлог-законот со кој би се проширила постоечката забрана за промовирање на „ЛГБТ пропаганда“ меѓу децата за да ги вклучи луѓето од сите возрасти, што критичарите го гледаат
Read more

Презентиран трудот „Кој се плаши од родот“ на Цветковиќ и Величковска

Резултатите од истражувањето на клучните стратегии и наративи на македонските антиродови движења објавени во трудот насловен „Кој се плаши од родот?“, на авторките Ирена Цветковиќ и Мања Величковска, беа презентирани денеска на настан на к
Read more

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Џамија во Берлин стана првата во Германија која развеа знаме со виножито за поддршка на ЛГБТ заедницата, пред Парадата на гордоста што треба да се одржи подоцна во јули.
Read more
play_arrow

Крис Еванс до критичарите на лезбејскиот бакнеж во „Lightyear“: Идиоти!

Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more