Шпански град ќе забрани истакнување на ЛГБТИК знамето на јавните згради

Град на истокот на Шпанија со 6.000 жители ќе забрани истакнување на знамето на ЛГБТИК заедницата на јавните згради, откако на власт во тој град дојде крајно десничарската партија Вокс по неодамнешните локални избори.

Вокс освои најмногу гласови во Накера, која се наоѓа на 30 километри северно од Валенсија, но локалниот партиски лидер Иван Експозито мораше да се договори со конзервативната Народна партија (PP) за да стане градоначалник бидејќи партијата немаше супермнозинство во градското собрание.

Договорот меѓу двете партии, објавен на локалната Facebook страница на Вокс во понеделникот, предвидува договор за низа политики што владата треба да ги спроведе во текот на четиригодишниот мандат.

Петнаесеттата точка од договорот е забраната за истакнување на ЛГБТИК знамето на јавните објекти.

Договорот, исто така, содржи ветување за намалување на даноците и бирократијата, замрзнување на средствата за сепаратистички или прокаталонски организации и преименување на кампањите против „родовото насилство“ во „кампањи против секое насилство“.

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат во Шпанија на 23 јули, а договорот меѓу PP и Вокс во Накера, како и слични договори во други градови низ земјата, укажуваат на поместување надесно на најголемата конзервативна партија, PP, за прашања како што се правата на ЛГБТИК, феминизмот, миграцијата или регионализмот, кои се дел од „културната војна“, а се во фокусот на Вокс.

Социјалистичката партија, која беше втора на локалните избори во Накера, протестираше против забраната објавувајќи знаме со виножито на својот профил на Twitter и ги повика жителите да го закачат знамето од своите прозорци, балкони или тераси.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе