ЛГБТИК

Хелсиншкиот комитет ја повика ЛГБТ заедницата да биде тивка и невидлива за време на протестот на МПЦ

Хелсиншкиот комитет изрази загриженост од, како што велат, енорминиот раст на пријави на инциденти и вербални напади и закани како онлајн, така и во физичкиот простор во последните денови, а предизвикани од вжештената атмосфера околу диску
Read more

Повеќе од 40 активисти уапсени на парадата на гордоста во Истанбул, оти е забранета

Повеќе од 40 активисти се уапсени денеска во Истанбул на парадата на гордоста, која е забранета.
Read more

Ќе се маршира низ улиците – се одржува Скопје прајд

Во Скопје денеска се одржува Скопје прајд, под мототото „Гласни и горди“. Манифестацијата започнува во 17:00 часот со собирање на учесниците во паркот „Жена-борец“. Собирањето ќе трае до 19:00 часот.
Read more

Шпански град ќе забрани истакнување на ЛГБТИК знамето на јавните згради

Град на истокот на Шпанија со 6.000 жители ќе забрани истакнување на знамето на ЛГБТИК заедницата на јавните згради, откако на власт во тој град дојде крајно десничарската партија Вокс по неодамнешните локални из
Read more

Горди и гласни: Тамара Тодевска ќе настапи на Скопје Прајд 2023

Организаторите на Скопје Прајд соопштија дека годинашното издание ќе се одржува под мотото „Гласни и горди“.
Read more

Актерка од Harry Potter на 82 години позираше гола за Vogue

Британската актерка Мириам Марголис на 82 години позираше гола за магазинот Vogue, издание посветено на ЛГБТК+ заедницата.
Read more

Јужна Кореја го предложи првиот закон за истополови бракови

Јужна Кореја го предложи својот прв закон за истополови бракови, потег што граѓанските групи го нарекоа „одлучувачки во борбата за еднаквост“.
Read more
play_arrow

Објавена програмата за 11. Викенд на гордоста Скопје

Организаторите на Викенд на гордоста Скопје го најавија 11-тото издание, кое ќе се одржи од 1 до 13 јуни на три локации низ Скопје: Музејот на современа уметност, МКЦ и КСП Центар-Јадро.
Read more

Унгарскaта претседателка му стави вето на Орбан за хомофобниот закон

Унгарскaта претседателка Каталин Новак го отфрли новиот закон со кој се ограничуваат правата на хомосексуалците и трансродовите лица во земјата.
Read more

„Бабароги“ и мешање „баби и жаби“: ССО во време на антиродови движења 

Антиродовите движења се спротивставуваат на она што самите тие го нарекуваат „родова идеологија„ или „родова теорија“.
Read more

Хрватски војник казнет со 30.000 куни бидејќи ги нарече хомосексуалците „изроди“

Војник од Загреб е прогласен за виновен, а судот му изрече казна за навреда на Facebook кон припадниците на ЛГБТИ+ заедницата.
Read more

Токио почна да издава потврди за истополови партнерства

Градските власти на Токио денеска почнаа да издаваат потврди за истополови партнерства на лица кои живеат или работат во главниот град на Јапонија.
Read more
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more