ЛГБТИК

Јужна Кореја го предложи првиот закон за истополови бракови

Јужна Кореја го предложи својот прв закон за истополови бракови, потег што граѓанските групи го нарекоа „одлучувачки во борбата за еднаквост“.
Read more
play_arrow

Објавена програмата за 11. Викенд на гордоста Скопје

Организаторите на Викенд на гордоста Скопје го најавија 11-тото издание, кое ќе се одржи од 1 до 13 јуни на три локации низ Скопје: Музејот на современа уметност, МКЦ и КСП Центар-Јадро.
Read more

Унгарскaта претседателка му стави вето на Орбан за хомофобниот закон

Унгарскaта претседателка Каталин Новак го отфрли новиот закон со кој се ограничуваат правата на хомосексуалците и трансродовите лица во земјата.
Read more

„Бабароги“ и мешање „баби и жаби“: ССО во време на антиродови движења 

Антиродовите движења се спротивставуваат на она што самите тие го нарекуваат „родова идеологија„ или „родова теорија“.
Read more

Хрватски војник казнет со 30.000 куни бидејќи ги нарече хомосексуалците „изроди“

Војник од Загреб е прогласен за виновен, а судот му изрече казна за навреда на Facebook кон припадниците на ЛГБТИ+ заедницата.
Read more

Токио почна да издава потврди за истополови партнерства

Градските власти на Токио денеска почнаа да издаваат потврди за истополови партнерства на лица кои живеат или работат во главниот град на Јапонија.
Read more

Русија забранува „ЛГБТ пропаганда“ кај сите возрасти

Руските пратеници денеска го поддржаа предлог-законот со кој би се проширила постоечката забрана за промовирање на „ЛГБТ пропаганда“ меѓу децата за да ги вклучи луѓето од сите возрасти, што критичарите го гледаат
Read more

Иран осуди на смрт две активистки за ЛГБТК+ права

Две активистки за права на ЛГБТК+ лицата се осудени на смрт во Иран под обвинение за промовирање хомосексуалност, соопштија денеска активисти и апелираа меѓународната заедница да спречи извршување на пресудата.
Read more

Литванија чекор поблиску до признавање на истополовите партнерства

Read more

Фетел: Сакав да испратам порака дека секој има еднакви права на љубов

Четирикратниот светски шампион во Формула 1, Себастијан Фетел денеска изјави дека „сакал да испрати порака“ кога облекол маица во бои на виножито пред трката за Големата награда на Унгарија, во знак на протест против законот што го усвои у
Read more

ЕУ почна правна постапка против Унгарија и Полска во врска со правата на ЛГБТИК луѓето

Европската Унија презеде правни активности против Унгарија и Полска за кршење на основните права на ЛГБТИК луѓето.
Read more

Американските пасоши наскоро со графа за трет пол

Во американските патни исправи наскоро ќе се појави одредница за трет пол за „небинарни, интерполови и неприлагодливи на пол лица“, односно оние кои не се ограничуваат на машки и женски пол, јавија синоќа од Стејт департментот.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more