Токио почна да издава потврди за истополови партнерства

Градските власти на Токио денеска почнаа да издаваат потврди за истополови партнерства на лица кои живеат или работат во главниот град на Јапонија.

Ова долго се очекуваше во земјата. Јапонија е единствена од групата седум индустриски најразвиени земји на светот што не ги признава истополовите партнерства. Во нејзиниот устав се наведува дека „бракот може да биде склучен само со согласност на двата пола“, пишуваат дел од светските медиуми.

Со потврдата од градските власти на Токио, припадниците на ЛГБТК+ заедницата може да се третираат како брачни парови за одредени јавни услуги што се однесуваат на домување, здравство или социјална заштита.

Областа Шибуја во Тикио беше прва што во 2015 година понуди такви потврди. Повеќе од 200 општини и локални власти потоа почнаа да издаваат вакви сертификати.

Изминатите години, предводена од конзервативна десничарска партија, Јапонија направи мали чекори кон прифаќање на сексуалната различност.

Околу 57 отсто од граѓаните се изјаснија за хомосексуалните бракови, додека 37 проценти беа против, покажа истражувањето на јавното мислење од 2021 година.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Свет

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Read more

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Read more

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Read more

Рекордно се троши на нуклеарно оружје - која земја купува најмногу?

Read more
 

Вести

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Читај повеќе

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Читај повеќе

750.000 евра народни пари за апанажите на ДПМНЕ, СДС и ДУИ

Читај повеќе

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Читај повеќе

Левица: 6 години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Читај повеќе

Муцунски: Ќе се залагам да ја зацврстиме нашата позиција меѓународно и да создадеме можности за засилен раст и развој

Читај повеќе

Миле Јанакиески по 6 години денеска излегува од затвор

Читај повеќе

Горивата поскапуваат на полноќ

Читај повеќе

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Читај повеќе