Повеќе од 40 активисти уапсени на парадата на гордоста во Истанбул, оти е забранета

Макфакс
/ 26.06.2023 / 08:18

Повеќе од 40 активисти се уапсени денеска во Истанбул на парадата на гордоста, која е забранета.

Турските активисти се спротивставија на забраната за организирање парада на гордоста во Истанбул, еден месец по изборите во Турција.

Демонстрантите вееја знамиња со виножито, но не им беше дозволен пристап до плоштадот „Таксим“, каде што се одржаа познатите демонстрации во 2013 година.

Турската ЛГБТ заедница стравува од поголем притисок откако конзервативниот претседател Реџеп Тајип Ердоган победи на изборите во мај и го продолжи своето владеење до 2028 година, јавува Радио Слободна Европа.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе