Горди и гласни: Тамара Тодевска ќе настапи на Скопје Прајд 2023

Организаторите на Скопје Прајд соопштија дека годинашното издание ќе се одржува под мотото „Гласни и горди“.

Настанот ќе се одржи на 24 јуни, сабота, почнувајќи со собирање на учесниците во паркот Жена- борец (спроти Собранието на РСМ) од 17 до 19 часот.

По обраќањата на активсти и активисти, како и и претставници на ЛГБТИК+ заедницата, од 19 до 20 часот следува маршот низ скопските улици којшто ќе биде придружен со DJ сетови.

Скопје Прајд 2023 ќе понуди богата културно-забавна програма, со музички настапи во живо, настапи на дрег кралици од регионот и земјата и DJ сетови. Културно-забавната програма ќе се одржи на Стадиниот на АРМ и ќе започне од 20:30, а ќе трае до 1 часот по полноќ. Организаторите засега потврдија дека Тамара Тодевска ќе настапи на Скопје Прајд 2023.

🎶💃Стартуваме со најавите за забавната програма на Скопје Прајд 2023.Тамара Тодевска ќе настапи на Скопје Прајд 2023 на...

Posted by Skopje Pride on Monday, June 19, 2023

Повеќе информации за програмата ќе бидат објавувани на веб-страницата на Скопје Прајд.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Култура

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Read more

Објавен потесниот круг за регионалниот книжевен избор „Штефица Цвек“

Read more

Почесна „Златна рамка“ за Тони Михајловски, Владимир Анастасов и Марина Колоска

Read more

Златна рамка од 18 до 20 јуни во МКЦ: Нови македонски филмови, презентации, трибини

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе