Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Ким Џонг Ун претседаваше со состанокот на Централната воена комисија и повика на зајакнување на воената моќ.

Севернокорејскиот лидер најави нова пресвртница во работата на одбранбениот сектор.

Вчерашниот состанок на воениот врв прогласи состојба на готовност поради нестабилната состојба на Корејскиот Полуостров, но не беа соопштени повеќе детали за планираните воени активности, пренесува Reuters повикувајќи се на државната агенција KCNA.

Според извештајот, Ким се осврнал на организациски прашања, отпуштања, трансфери и нови назначувања на некои високи офицери, а беа разгледани и важни задачи со цел да се направи нов пресврт во целокупната работа на националниот одбранбен сектор.

Пленарниот состанок на Централниот комитет на владејачката Лабуристичка партија на Северна Кореја е закажан за подоцна во јуни.

реклама

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Read more

Георгиевски е во финале, Македонија има олимписки медал

Read more

Свет

Закани со гилотина за политичарите кои се залагаат за здравствен пасош во Франција

Read more

Во Израел над 2.000 новозаразени за 24 часа

Read more

Откриена децениска злоупотреба на деца во сиропиталиштата во Лондон

Read more

Кина го проширува нуклеарниот арсенал

Read more
 

Вести

Закани со гилотина за политичарите кои се залагаат за здравствен пасош во Франција

Читај повеќе

Пронајден машки труп во каналот од хидросистемот „Брегалница“

Читај повеќе

Во Израел над 2.000 новозаразени за 24 часа

Читај повеќе

Откриена децениска злоупотреба на деца во сиропиталиштата во Лондон

Читај повеќе

Нападот врз новинари ќе се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе

Европол откри измама: Лажно месо и лажен алкохол најдени во Хрватска

Читај повеќе

Кина го проширува нуклеарниот арсенал

Читај повеќе

Македонците и понатаму се вакцинираат на Белградскиот саем

Читај повеќе

Регистрирани 39 нови случаи на COVID-19, најмногу во Тетово

Читај повеќе