Кина го одложи почетокот на второто полугодие во училиштата и факултетите

Кина, поради епидемијата на коронавирусот, го одложи почетокот на второто полугодие во училиштата и факултетите до неопределено, соопшти кинеското Министерство за образование.

Пекинг вчера соопшти дека распустот за Кинеската Нова година ќе го продолжи до 2 февруари, меѓутоа денеска почетокот на наставата е одложен до натамошно известување.

„Универзитетите и високошколските установи под покровителство на Министерството треба на соодветен начин да го одложат почетокот на пролетниот семестар“, се вели во соопштението.

Според последниот биланс, Во Кина починаа 106 лица од коронавирусот, додека потврдени се 1.300 нови заразени случаи.

Градот Вухан, со 11 милиони жители, каде што е регистриран првиот случај на заболен од овој вирус, пред пет дена е ставен во карантин.

Јапонија денеска ќе испрати чартер лет кон овој град за да врати околу 200 граѓани, соопшти Владата во Токио.

Владата, исто така, ќе испрати доктори, медицински сестри и службеници за карантини со цел јапонските државјани да бидат прегледани во авион, соопшти Министерството за здравство.

Предвидено е авионот да се врати во Јапонија во среда, изјави министерот за надворешни работи Тошимицу Мотеги.

Со оглед на тоа што вкупно 650 Јапонци од Вухан сакаат да се вратат во својата земја, јапонската Влада ќе испрати повеќе летови за да ги однесе дома, информира Мотеги.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Свет

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Read more

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Read more

Вести

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Читај повеќе

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Читај повеќе

Во Струмица пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете

Читај повеќе

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Читај повеќе

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Читај повеќе

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри

Читај повеќе