Кина признава: Заостануваме зад САД

Обидите на Кина да ги достигне САД во трката за вештачка интелигенција се очигледни, со технолошки гиганти и стартапи кои инвестираат многу во истражување и развој на вештачката интелигенција.

Кина признава дека има разлика во технолошкиот напредок во развојот на вештачката интелигенција меѓу неа и САД. И додека, во исто време, кинеските технолошки гиганти се обидуваат да го премостат овој јаз, кинеските експерти ја нагласуваат важноста на нивниот сопствен независен развој на вештачката интелигенција.

Во неодамнешната панел дискусија посветена на генеративната вештачка интелигенција, одржана на Форумот во Боао за Азија, потпретседателот на кинеската компанија за вештачка интелигенција iFlytek Лиу Конг го призна постоењето на јаз меѓу Кина и глобалните лидери во технологијата за вештачка интелигенција.

Тој, исто така, ја нагласи потребата за независен развој на хардвер и софтвер, особено кога станува збор за големи големи јазични модели (LLM).

„Општата перцепција за Кина е дека има уште многу да направи за да ги достигне светските лидери“, рече Конг.

Големите јазични модели напојувани со алгоритми за вештачка интелигенција за длабоко учење - како што е ChatGPT - станаа суштински во извршувањето на различни задачи како што се сумирање, преведување и создавање содржина, пишува Tech Times.

Remote video URL

Претседателот на iFlytek ја спомена неопходноста на кинеските LLM да го премостат јазот со нивните американски конкуренти.

Обидите на Кина да ги достигне САД во трката за вештачка интелигенција се очигледни, со технолошки гиганти и стартапи кои инвестираат многу во истражување и развој на вештачката интелигенција.

Пол Триоло, советник за технолошка политика и потпретседател за Кина во американската фирма Dentons Global Advisors, вели дека кинеските компании го мерат својот напредок во однос на ChatGPT, укажувајќи на значајната предност што САД ја имаат во технологијата за вештачка интелигенција.

Фокусот на Кина на основните модели, иако заостанува зад OpenAI и Google Gemini, покажува знаци на напредок. Триоло забележува дека Кина го користи моделот со отворен код Llama 1 од Meta, што им помага во овој поглед, пренесува Zimo.

Remote video URL

„Дури и ако Кина заостанува, нејзините компании за вештачка интелигенција напредуваат според американскиот модел“, рече тој.

Извештаите сугерираат дека кинеските компании развиваат и користат големи јазични модели за напојување на дојдовните технологии за вештачка интелигенција, интензивирајќи го американско-кинеското технолошко ривалство.

Своите искуства за напредокот во развојот на технологијата за вештачка интелигенција на форумот ги споделија и шефовите на големите кинески технолошки компании. Ченг Ѓисијао, извршен директор на Kuaishou откри дека нивниот модел на големи јазици KwaiYii има подобрувања кои го надминуваат GPT-3.5 и се приближуваат до нивото GPT-4 во различни аспекти.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Читај повеќе