ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Клоп му се налути на преведувачот, па сам преведуваше

Австрискиот преведувач не ја преведе убаво изјавата на Хендерсон па Јирген Клоп реши тој да преведува за да нема забуни.

Ливерпул денеска гостува кај Салцбург во натпревар кој доколку го загуби може да испадне од Лигата на шампиони. На синоќешната официјална прес-конференција покрај Јирген Клоп беше присутен и капитенот Џордан Хендерсон чии изјави на англиски очигледно претставуваа проблем за преведувачот на германски јазик.

Одговарајќи на новинарско прашање Хендерсон беше преведен како вели дека „во овој натпревар ќе влеземе опуштено“. Меѓутоа, Јирген Клоп како Германец веднаш ја примети грешката на преведувачот и се налути.

„Сра*е е кога до преведувачот седи тренер кој зборува германски. Прашањето беше дали титулата од минатата сезона во Лигата на шампионите ни помага бидејќи досега во вакви ситуации вадевме резултат“, почна Клоп да објаснува на германски.

„Тој (Хендерсон) не зборува дека ќе влеземе опуштено во натпреварот. Свесни сме за овој предизвик. Тој зборува за тоа колку сето ова е нормално за нас. Треба навистина да слушаш убаво. Во спротивно, јас сам можам да преведувам. Не е толку тешко“, тренерот на Ливерпул ја разјасни проблематичната изјава на својот капитен засрамувајќи го преведувачот кој веројатно нема да ја добие целата дневница.

Салцбург го пречекува Ливерпул од 18.55 часот и доколку го победи, а притоа Наполи не загуби од Бриж, актуелниот шампион ќе биде елиминиран уште во фазата по групи.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Фудбал

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Read more

Трагичарот Варан: Сакам да се извинам, јас сум виновен за овој пораз

Read more

Драгана Костова е првата жена која ќе тренира машки клуб во Македонија

Read more

Спорт

  • play_arrow

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Читај повеќе

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Роџер Федерер!

Читај повеќе
  • play_arrow

Трагичарот Варан: Сакам да се извинам, јас сум виновен за овој пораз

Читај повеќе

Драгана Костова е првата жена која ќе тренира машки клуб во Македонија

Читај повеќе

Вавринка објасни зошто го пропушта УС Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Читај повеќе
  • play_arrow

По бурниот меч, на Етихад останаа само Пеп и Зизу

Читај повеќе

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Читај повеќе