Кое е најдобро време за вежбање ако целта ви е слабеење?

А.С.
/ 19.09.2023 / 20:17

Оние кои одат во теретана после работа можеби ќе треба да го сменат распоредот.

Американско истражување на 5.825 средовечни возрасни покажа дека вежбањето помеѓу 7 и 9 часот наутро е најдобро време за слабеење.

Учесниците во студијата кои вежбале во тој период од денот, по седум дена, имале помал индекс на телесна маса (BMI) и помал обем на половината од луѓето кои вежбале попладне или навечер.

Учесниците беа поделени во три групи. Првите вежбале од 7 до 9 часот, вторите од 11 до 13 часот, а третите од 17 до 20 часот. За првата група се пријавиле 642 доброволци, за втората 2.400 и за вечерната 2.187. Просечниот BMI на учесниците од утринската група бил 25,9, што е малку над здравиот опсег кој се движи од 18,5 до 24,9. Попладневната група имаше просечен BMI од 27,6, а третата група имаше просечен BMI од 27,2.

Обемот на половината на учесниците во утринската група беше во просек 91,5 сантиметри, додека во попладневната група беше 95,8 сантиметри, а во вечерната група 95 сантиметри.

Научниците веруваат дека утринското вежбање би можело да биде најдобрата опција за оние кои сакаат да ги изгубат вишокот килограми, бидејќи полесно се придржуваат до распоредот, а луѓето имаат помала веројатност да бидат одвлечени од телефонски повици, е-пошта или состаноци. Резултатите се претставени во новиот број на списанието Obesity.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Фит

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Read more

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Четири намирници богати со протеини кои поттикнуваат слабеење

Read more

Две грешки во исхраната додаваат сантиметри на стомакот

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе