Кое е најдобро време за вежбање ако целта ви е слабеење?

А.С.
/ 19.09.2023 / 20:17

Оние кои одат во теретана после работа можеби ќе треба да го сменат распоредот.

Американско истражување на 5.825 средовечни возрасни покажа дека вежбањето помеѓу 7 и 9 часот наутро е најдобро време за слабеење.

Учесниците во студијата кои вежбале во тој период од денот, по седум дена, имале помал индекс на телесна маса (BMI) и помал обем на половината од луѓето кои вежбале попладне или навечер.

Учесниците беа поделени во три групи. Првите вежбале од 7 до 9 часот, вторите од 11 до 13 часот, а третите од 17 до 20 часот. За првата група се пријавиле 642 доброволци, за втората 2.400 и за вечерната 2.187. Просечниот BMI на учесниците од утринската група бил 25,9, што е малку над здравиот опсег кој се движи од 18,5 до 24,9. Попладневната група имаше просечен BMI од 27,6, а третата група имаше просечен BMI од 27,2.

Обемот на половината на учесниците во утринската група беше во просек 91,5 сантиметри, додека во попладневната група беше 95,8 сантиметри, а во вечерната група 95 сантиметри.

Научниците веруваат дека утринското вежбање би можело да биде најдобрата опција за оние кои сакаат да ги изгубат вишокот килограми, бидејќи полесно се придржуваат до распоредот, а луѓето имаат помала веројатност да бидат одвлечени од телефонски повици, е-пошта или состаноци. Резултатите се претставени во новиот број на списанието Obesity.

Тагови
реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Фит

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more

Каде најчесто грешиме со јадењето протеини?

Read more

Која храна треба да ја одбегнувате за да не ви се таложи сало на стомакот?

Read more
 

Магазин

  • filter

Римјаните 16 века пред Французите го измислиле бикинито

Читај повеќе

Кога почнува староста?

Читај повеќе

Кога е најдобро да појадувате за здраво срце?

Читај повеќе

Што да очекувате кога ќе прекинете да ги земате апчињата за контрацепција?

Читај повеќе

Во пржените јајца додадете спанаќ - имунитетска бомба

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот предмет во светот: Само 5 минути до него може да бидат фатални

Читај повеќе

Неделен хороскоп до 26 мај според рускиот астролог Павел Глоба

Читај повеќе

Дали сексот е подобар наутро или навечер?

Читај повеќе

Најдобрите замени за месо: Здрави протеини од растително потекло

Читај повеќе