Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Одржувањето на здрава телесна тежина е важно за општото здравје, но и за самодовербата и сликата што ја имаме за себе. Сепак, не се мерете секој ден.

Бројот на килограми е сепак, само број, и најважно е да бидете здрави и да се чувствувате удобно во своето тело.

Ако сте на режим на исхрана за слабеење не е паметно секојдневно да се качувате на вага и да проверувате до каде е состојбата.

Начинот на исхрана и одржувањето на здрава тежина треба да бидат составен ден од животот, не и опсесија.

Ако сакате да го следите напредокот на слабеењето, сосема е доволно да се мерите на вага еднаш неделно, велат фитнес експертите.

Ако сакате само да се осигурате дека ја одржувате саканата тежина, доволно е мерење еднаш во две недели, па дури и еднаш месечно.

Има четири ситуации во кои не треба да се качувате на вагата „ни за жива глава“: ден после интензивен тренинг, ден после долг лет со авион, непосредно после многу солен оброк и неделата пред очекувана менструација.

Идеално време за мерење на вага е наутро, по одење во тоалет, а пред појадокот.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Здравје

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Read more

Кои проблеми може да бидат рани знаци на автоимуна болест?

Read more

Јадете ги често: Тиквичките ги штитат срцето, видот и цревата

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
  • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе