Кои се државите во кои сѐ уште нема корона?

Додека скоро цела планета се мачи со пандемијата, постојат 12 држави во светот во кои нема ниту еден случај на новиот коронaвирус, или барем не пријавиле такво нешто.

Маџуро, главниот град на Маршалските Острови

Скоро сите држави без ниту еден заразен, односно 10 од 12, се островски држави во Океанија. Изолирани и тешко достапни, не е чудо што овие островски нации сѐ уште не се соочија со COVID-19 и водат нормален живот.

Се работи за:
Палау
Микронезија
Маршалски Острови
Науру
Кирибати
Соломонски Острови
Тувалу
Самоа
Вануату
Тонга

Покрај овие 10 земји, досега нема регистрирано ниту еден случај и во две азиски држави и тоа Туркменистан и Северна Кореја. Но, за овие две земји постои сомнеж колку навистина нема корона, особено за Туркменистан ако се има предвид дека затворената Северна Кореја можеби и навистина нема заразени бидејќи таму и пред пандемијата границите беа затворени. Поради режимот кој е на власт во земјата, едноставно довербата во она што го кажува Владата на Северна Кореја е речиси никаква, иако тоа не значи дека навистина се кријат заразените.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Read more

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Read more

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Читај повеќе

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Читај повеќе

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Нови простории за тестирање од COVID-19, најави Караџоски

Читај повеќе

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Читај повеќе

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети, сите да се придржуваат до мерките

Читај повеќе

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Читај повеќе