Кои се најскапите модели на Porsche продадени на аукции?

Љубителите и колекционерите на автомобили неретко знаат да издвојат огромни суми за скапоцените и ретките модели од најдобрите светските производители, а возилата на Porsche секогаш се наоѓаат на врвот на листите.

Најпопуларниот модел на Porsche, познатиот 911, секогаш привлекува големо внимание на аукциите, но бидејќи неговата цена се движи од 50.000 до 100.000 долари, не е ни близу до најскапите модели на оваа компанија.

На првото место на најскапи автомобили на Porsche продадени на аукции се наоѓа моделот 917K, кој стана популарен поради неговата доминација на трката Ле Ман, како и по боите на неговата каросерија. Тој има 4,5-литарски, 12-цилиндричен мотор со воздушно ладење кој беше развиен од Ханс Мезгер, а кој развива 630 коњски сили и има максимална брзина од 354 км/ч. Овој автомобил беше продаден за сума од масивни 14.080.000 долари.

Второто место му припаѓа на Porsche 956, кој беше вистински хит на Ле Ман во 1983 година. Моќниот мотор и атрактивниот дизајн предизвикаа еден примерок од овој модел неодамна да се продаде за 10.120.000 долари.

Porsche 911 GT1 Strassenversion се наоѓа на третото место. Се работи за специјално изработен автомобил произведен за трката Ле Ман во 1997 година, кој до ден денес важи за еден од најубавите тркачки автомобили кои се приспособени за градско возење. Верзијата од 1998 година беше продадена за 5.665.000 долари.

На четвртата позиција се најде Porsche 550A Spyder од 1956 година, кој беше револуционерен модел кој беше еден од првите автомобили со воздушно ладење. Тој достигна аукциска цена од 5.170.000 долари.

Петтото и последно место на нашата мини-листа го зазема моделот 917/30 Spyder, чиј 12-цилиндричен мотор произведува 1.200 коњски сили. Тој беше дизајниран за трката во Кан-Ам серијата и нема никаква помошна технологија. Овој модел неодамна беше продаден за 3 милиони долари.

реклама

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Авто новости

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Read more

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Read more

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Read more

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Автомобили

  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе