Кои се најздравите видови зеленчук?

Зеленчукот треба да биде незаменлива категорија на храна за луѓе од сите возрасти. Сепак, некои неправедно го занемаруваат или не го консумираат доволно.

Иако е во ред да ви е омилен секој вид зеленчук, добро е да знаете кои видови зеленчук даваат најмногу придобивки и да се обидете да внесете што повеќе од нив во вашето мени.

Шитаке печурки

„Шитаке печурките не се само нискокалоричен зеленчук, туку докажано е дека го намалуваат воспалението и помагаат во функцијата на имунолошкиот систем со зголемување на секреторната IgA, која служи како прва линија на одбрана на телото, дејствувајќи како заштита од патогени“, вели регистрираниот диететичар Ерин Кени.

Сладок компир

Ако оваа слатка храна е веќе дел од вашето мени, на добар пат сте.

„Слаткиот компир се смета за врвна храна бидејќи содржи многу хранливи материи што им се потребни на човечките суштества за оптимално здравје“, вели д-р Џаред Т. Меахам, претседател на Академијата за исхрана и диететика DC Metro во Вашингтон.

„Слаткиот компир го промовира здравјето на цревата со тоа што помага да се исчисти гастроинтестиналниот тракт, да се омекне столицата и да се одржи рамнотежата на гастричната флора“, објаснува Меахам.

Освен тоа, слатките компири се квалитетен извор на јаглехидрати, а една шолја содржи повеќе од половина од препорачаната дневна доза на витамин А, витамин Ц и манган.

Грашок

„Грашокот има уникатен профил на хранливи материи бидејќи не само што ве снабдува со квалитетни скробни јаглехидрати, туку обезбедува и значителна количина на влакна и протеини по оброк“, вели Меахам.

„Тоа е причината зошто додатоците на протеини од грашок се толку барани и за веганите и за невеганите кои сакаат да внесуваат растителни протеини за да ја надополнат нивната исхрана.

Нукулци од брокула

„Нулците од брокула ослободуваат фитохемикалија наречена сулфорафан која може да помогне во заздравувањето на цревата, да го намали воспалението и дури може да помогне во борбата против ракот со зајакнување на антиоксидантната активност“, вели Кени. Ставете ги во сендвич или смути, предлага таа.

Лук

Лукот можеби нема да ви даде свеж здив, но е одличен за вашето здравје. „Лукот е неверојатен зеленчук чија активна состојка алицин е главната причина за неговите многубројни здрави својства. Многу од највлијателните здравствени придобивки на лукот се однесуваат на неговата способност да помогне во намалувањето на LDL холестеролот додека го зголемува HDL (или „добриот“) холестерол“, коментира Меахам.

Кимчи

„Кимчи, ферментирана корејска мешавина од зеленчук, е докажано дека помага во намалување на нивото на холестерол во телото“, коментира Кени. „Ферментираната храна помага во зајакнувањето на корисните бактерии во цревата, за кои е докажано дека ја подобруваат функцијата на имунитетот“, тврди Меахам.

Цвекло

„Цвеклото содржи антиоксиданс беталаин кој му дава посебна боја. Цвеклото е исто така одличен извор на витамин Ц, витамин А, витамин К, калциум и железо“, вели диететичарот Алиса Бурнисон. „Поради антиоксидантните својства на беталаинот, тој може да ги заштити нашите клетки од оштетување.“

Морков

„Морковите се познати како богат извор на витамин А и каротеноиди, особено бета-каротин“, вели Бурнисон. „Вашето тело го претвора бета-каротинот во витамин А, за кој е познат по тоа што ја поддржува функцијата на имунолошкиот систем и здравјето на очите“, вели таа.

Брокула

„Брокулата е одличен извор на витамин Ц, витамин К, растворливи влакна и фолати“, открива Бурнисон. „Растворливите влакна се покажаа како особено корисни за регулирање на шеќерот во крвта бидејќи се претвораат во супстанца слична на гел во цревата. Може да помогне да се спречи скокот на шеќерот во крвта и да се намали ризикот од дијабетес тип 2.“

Спирулина

Спирулината е еден вид сино-зелена алга, но често се смета за „морски зеленчук“ и обично се продава во форма на прав и се користи во шејкови и смути, вели Меахам. „Содржи значителна количина на антиоксиданси и антиинфламаторни соединенија како Ц-фикоцијанин дури и во најмал дел“, рече Меахам.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Здравје

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Кардиолог откри кое сирење е одлично за здравјето на срцето

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе