здрава исхрана

Чиа семе: Цело, мелено, натопено – како е најдобро да се јаде?

Чиа семето има благ вкус на јаткасто овошје и лесно може да се додаде цело во повеќето јадења.
Read more

Научниците се сигурни: Една намирница е главна причина за дебелеењето

Научниците открија дека салото на стомакот, познато и како висцерално сало, е најштетниот вид на маснотии.
Read more

10 најнездрави намирници што секојдневно ги јадеме

Често не внимаваме на исхраната, додека нешто драстично не се промени во нашето здравје, како срцев удар или дијагноза на рак.
Read more

10 начини како да го намалите ризикот од добивање рак

Има начини да се намали ризикот од рак со менување на некои животни навики.
Read more

Спречете болести: Луѓето над 30 години треба да ги одбегнуваат овие 7 намирници

Триесеттите се време кога сериозно мора да се сфати поговорката „подобро да се спречи отколку да се лечи“.
Read more
play_arrow

Седум златни правила на здравата исхрана

Решивте да се храните поздраво и да живеете подобро? Одлична одлука!
Read more

Напиток кој го чисти дебелото црево за само 2 дена

Сите здравствени проблеми започнуваат од цревата – затоа погрижете се за чистење на телото одвнатре.
Read more

Намирници кои гојат, а ги консумираме мислејќи дека не грешиме

Нутриционистите тврдат дека од клучно значење е да се јаде вистинската храна, во вистинска количина во вистинско време.
Read more

Нема инстант решение: Пет навики во исхраната на здравите и фит луѓе

Иако се чини дека некои луѓе ја одржуваат телесната тежина без напор во споредба со другите, постојат многу добро истражени навики кои обично им се заеднички луѓето кои се здрави и фит.
Read more

Три намирници го скратуваат животот, тврди 32-годишна студија

Ако говедското и пилешкото месо, како и млечните производи се дел од вашата редовна исхрана, можеби е време да направите некои промени во исхраната.
Read more

Симптоми на недостаток на 3 витамини: Опаѓање на коса, болка, замор

Многу диети денес препорачуваат ограничен внес на масти, бидејќи се плашиме од вишок килограми и висок холестерол.
Read more

Намирници кои ја оштетуваат вашата ДНК

Дознајте кои четири вида намирници предизвикуваат воспалителни процеси во вашето тело и ја оштетуваат ДНК-та.
Read more
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more