здрава исхрана

Храна што треба да ја јадеме често против лош холестерол

Вклучувањето на здрави масти, како што се незаситените масти, е нешто што може да помогне да се намали ризикот од развој на срцеви заболувања на долг рок.
Read more

3 здрави јаглехидрати за контрола на шеќерот во крвта

Храната што ја јадете игра клучна улога во секоја област од вашето здравје, а хранењето на вашето тело со хранливи материи што му се потребни за да напредува е составен дел за одржување на вашето тело во одлична
Read more

Нутриционистите споделија листа со најздравите зеленчуци

Иако сите зеленчуци се здрави, некои имаат поголема хранлива вредност од другите.
Read more

Храна што го намалува ризикот од дијабетес, рак и деменција

Исхраната е многу важна за нашето целокупно здравје. Освен тоа, некои намирници дури можат да го намалат ризикот од разни болести, покажуваат истражувањата.
Read more

Комбинација од две намирници е најдобриот појадок за здрави црева

Исхраната погодна за цревата е клучна за вашето здравје и долговечност.
Read more

Диететичарка откри кои три зеленчуци треба почесто да ги јадеме во април

Пристигнувањето на пролетта носи и промена во изборот на свежа храна достапна на маркетите и продавниците.
Read more

Зошто треба често да јадеме храна богата со растителни влакна?

Здравата исхрана вклучува консумирање на сите видови хранливи материи во оброците.
Read more

Кои се најздравите видови зеленчук?

Зеленчукот треба да биде незаменлива категорија на храна за луѓе од сите возрасти. Сепак, некои неправедно го занемаруваат или не го консумираат доволно.
Read more

Медитеранската исхрана доби конкуренција: Што е Атлантска диета?

Оваа диета станува сè попопуларна, а можеби е и поздрава од медитеранската исхрана.
Read more

Тајната зошто Корејките не се дебелеат

Додека гледаме корејски филмови, музички спотови и ТВ-емисии, забележуваме луѓе што се исклучително фит и здрави. Дури и кога шетате по улиците во Јужна Кореја, тешко дека ќе видите луѓе со прекумерна тежина.
Read more

Шест намирници што за појадок даваат подолго чувство на ситост

Многу луѓе немаат време за меѓуоброци, па затоа е важно појадокот да им биде обилен и заситен. Затоа не е лошо да знаете кои се најдобрите намирници за првиот оброк во денот.
Read more

Пет работи што ги содржи диетата на Синди Крафорд

Синди Крафорд на 57 години изгледа одлично, благодарение на нејзиниот план за исхрана, кој го следи секој ден.
Read more
реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more