Медитеранската исхрана доби конкуренција: Што е Атлантска диета?

А.С.
/ 12.02.2024 / 15:40

Оваа диета станува сè попопуларна, а можеби е и поздрава од медитеранската исхрана.

Атлантската диета, која ја следат жителите на северозападна Шпанија и северна Португалија, се вели дека го намалува салото на стомакот и го подобрува нивото на HDL, или „добриот“ холестерол.

Исхраната се состои од многу риба и морски плодови, зеленчук, овошје, цели зрна, мешунки, маслиново масло, суво овошје, млеко, сирење, додека месото и црвеното вино се дозволени во умерени количини.

Студијата, објавена минатата недела во JAMA Network Open, следеше повеќе од 200 семејства од руралната шпанска заедница А Естрада од март 2014 до мај 2015 година. 121 семејство ја следеле атлантската диета, додека 110 семејства продолжиле да ја консумираат својата вообичаена исхрана.

На почетокот на студијата и по шест месеци, беа собрани податоци за внесот на исхрана на учесниците, нивната физичка активност, употребата на лекови и други варијабли. Истражувачите во Шпанија, исто така, го мереле обемот на половината на учесниците, како и нивото на триглицериди, нивото на HDL холестерол, крвниот притисок и нивото на гликоза во крвта на гладно. Ова се пет фактори за развој на метаболички синдром, група на состојби кои го зголемуваат ризикот од развој на срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и мозочен удар.

Намален обем на половината

Од 457 учесници кои немале метаболички синдром на почетокот, 23 го развиле во текот на шестмесечното следење. Од нив, 17 учесници (7,3%) кои ја следеле нивната традиционална исхрана и шест учесници (2,7%) кои се префрлиле на атлантска диета развиле метаболички синдром.

Од 117 учесници кои ги исполниле критериумите за развој на метаболички синдром на почетокот на студијата, 18 учесници кои ја следеле атлантската диета (28,6%) и 16 од нив од контролната група (29,6%) ја изгубиле оваа ознака.

Истражувачите објавија дека атлантската диета „немала значително влијание врз високиот крвен притисок, високите нивоа на триглицериди или високите серумски нивоа на гликоза на гладно, но го подобрила обемот на половината и нивото на HDL холестерол“.

„Атлантската диета има значителен потенцијал за подобрување на здравјето поради нејзиниот акцент на хранливата храна и семејните навики во исхраната“, изјави диететичарот Мишел Рутенстин за Healthline.

„Со давањето приоритет на целосната храна и традиционалните методи на готвење, како што е варењето, оваа диета ја подобрува биорасположивоста на хранливите материи, обезбедувајќи тие подобро да се апсорбираат и користат од телото“, додаде таа.

Атлантската диета има многу сличности со медитеранската исхрана

Кардиологот Ченг-Хан Чен вели дека овие резултати не се изненадувачки, „бидејќи исхраната е многу слична на добро проучената и корисна медитеранска исхрана“.

Медитеранската исхрана го нагласува внесот на зеленчук, овошје, мешунки, леќа, јаткасти плодови, цели зрна и екстра девствено маслиново масло и дозволува умерено количество риба, сирење, јогурт и вино, додека препорачува да се избегнува црвено месо, слатки, засладени пијалоци и путер.

Истражувачите во Шпанија забележаа дека атлантската исхрана дели сличности со медитеранската исхрана.

„Овие типови на диететски обрасци (атлантска и медитеранска диета) имаат потенцијал да го намалат ризикот од срцеви заболувања, дијабетес, рак, мозочен удар, па дури и когнитивно опаѓање (деменција и Алцхајмерова болест) и да ја подобрат гастроинтестиналната функција и цревниот микробиом“, рече Трејси Крејн, доцент на Универзитетот во Мајами.

Студијата објавена во 2021 година покажа дека Атлантската диета е поврзана со помал ризик од смрт. Има некои ограничувања за новата студија. Поточно, истражувачите признаваат дека „шест месеци можеби не биле доволно долго време за правилно да се проценат метаболичките промени“.

„Следењето на учесниците во текот на неколку години може да ги зајакне нашите резултати“, велат тие во нивниот заклучок.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Фит

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Мрзлива вежба за рамен стомак – прави чуда за две недели

Read more

Пет причини зошто треба активно да пешачите секој ден

Read more

Како да ги стопите калориите без вежбање?

Read more
 

Магазин

Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе