Кој дел од денот е идеален за вежбање?

А.С.
/ 15.07.2021 / 18:36

Кој дел од денот да го одберете за најефикасен тренинг е прашање што ги заинтересира и научниците.

 

Секако, мислењата се поделени.

Лара Карлсон од Универзитетот Њу Ингланд вели дека многу истражувања одат во прилог на утринското вежбање.

„Има истражувања што покажуваат дека ‘утринскиот тип на луѓе’ имаат понизок крвен притисок во текот на денот и подобро спијат ноќе“, вели професорката Карлсон.

„Луѓето кои вежбаат наутро долгорочно гледано повеќе се придржуват до режимот на вежбање“, додава Стивен Бол, професор на Универзитетот на Мичиген.

„Многу луѓе сметаат дека треба убаво да се наспијат, за да се разбудат одморени и подготвени за вежбање. Со тоа само одолговлекуваат. Почнете да вежбате наутро иако не сте наспани. Така ќе го уморите телото и навечер ќе легнете порано на спиење“, советува Сара Селерс, инструкторка која почнува со тренинзи во 4 наутро.

Од друга страна, други истражувања покажуваат дека е подобро да се вежба попладне. Списанието Journal Of Sports Science објави текст во кој вели дека луѓето кои вежбаат меѓу 16 и 20 часот имаат поголема сила во споредба со луѓето кои вежбаат во друг период од денот.

„Поверојатно е дека ќе донесам здрав избор како пиење вода и вежбање наместо да се опуштам пред телевизор со чаша вино“, вели Џенифер Индиг, која вежба веднаш после работа, а потоа се тушира и има енергија да си поигра со нејзините деца.

Заклучокот на научниците и инструкторите е: вежбајте кога ќе имате време и согласно вашиот личен биоритам. Најважно е да не пропуштате тренинг.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Фит

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Read more

Храна што треба да ја избегнувате доколку сте на диета

Read more

Три најдобри и три најлоши вежби за гради

Read more

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе