Кој е првиот знак дека сте алкохоличар?

„Главниот знак за алкохолизам е негирање на фактот за неодоливата потреба за алкохолни пијалаци“, вели заменик-министерот за здравство на Русија, Олег Салагај, во радио емисијата „Говорит Москва“.

Според него, експертите од областа на медицината овој знак го нарекле агнозија.

„Не зависам од него, сакам алкохол и го пијам“, наведува заменик-министерот дека ова се зборовите што алкохоличарите најчесто ги изговараат.

„Во исто време, тие не сакаат да признаат дека им е потребна стручна помош за да се ослободат од оваа лоша навика“, додава тој.

Претходно, Салагај изјави дека Русија не е земјата во која луѓето пијат најмногу, напротив, употребата на алкохол се намалува. Тој, исто така, изјави дека потрошувачката на алкохол во Русија во периодот 2014-2017 година била најниска во Европа и изнесуваше околу 0,83 литри алкохол по лице.

Алкохолизмот е хронична и ментално прогресивна болест која има социо-медицински последици. Се карактеризира со голема желба за алкохол, како и ментална и физичка зависност од него. Алкохолизмот е проследен со губење контрола врз консумирање алкохол, зголемена толеранција кон алкохол (зголемување на дозата потребна за да се постигне задоволство), синдром на апстиненција, токсичност на органите, како и губење на меморијата за настаните што се случиле во периодот на пијанство.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Живот

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Read more

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Read more

Какво кафе пиете открива многу за вашиот карактер

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе