Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Времињата и технологиите се менуваат, па со нив и навиките.

Постарите возачи од искуство ќе ви кажат дека најдобриот рецепт за мала потрошувачка на гориво е да возите со ниски вртежи. Иако вообичаено не се доведуваат во прашање ставовите на возачите кои се воспоставени со децении, ова е една од оние теми што заслужуваат преглед.

Она што беше релевантно пред години можеби не е актуелно денес. Особено што дополнителен фактор е развојот на автомобилската технологија. И таа технологија напредна - но не само тоа.

При ниски вртежи, моторот (не) е поекономичен

Кога моторот троши најмалку? Кога најмалку се оптоварува. И моторот не се оптоварува само кога ќе го натерате да влезе во црвената зона на тахометарот, туку и кога едвај работи - и наместо да забрзува, почнува да тресе кога ќе притиснете на педалата за гас.

Следејќи ја оваа низа, не е тешко да се заклучи дека моторот најмалку се оптоварува во регионот на оптималниот опсег на вртежи во минута. Ова значи дека најголемата ефикасност е:

• 1.750 - 2.500 вртежи во минута за дизел,

• над 3000 вртежи во минута за атмосферски бензинци,

• 2.000 - 3.000 вртежи во минута за бензински мотори со компресор.

Клиповите не сакаат ниски вртежи

Кога возачот вози 40 км/час во петта брзина, не само што не штеди гориво, туку дури и се изложува на огромни трошоци.

„Убивањето“ на моторот под безбедна вредност на ротација негативно влијае на работните елементи на моторот и погонската спрега.

На пример, ниските вртежи во минута значи побрзо абење на прстените на клипот или оштетување на самите клипови. Обновувањето во случај на нови погонски единици се пресметува во стотици евра.

И понекогаш дефектот може да испадне таков што моторот се квалификува за замена…

Ниските вртежи во минута ќе го истегнат ланецот и ќе го оштетат дводелниот (лебдечки) замаец

Другите елементи се исто така важен фактор. Погонскиот синџир, на пример, не сака ниски вртежи. Синџирите што се користат денес се многу потенки, така што побрзо се протегаат, па дури и може да се скинат.

Сепак, ниските вртежи се смртоносни и за пловечкиот замаец - што сега е стандардно не само кај дизелите, туку и кај многу бензински автомобили.

Така, дводелниот (лебдечки) замаец, наместо да трае 200 или 300 илјади километри, може да бара замена веќе по 50 или 60 илјади поминати километри. Цената на нов дел е од 150 до 500 евра.

реклама

Авто новости

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Read more

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Read more

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Read more

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Читај повеќе

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Читај повеќе
  • filter

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Читај повеќе
  • filter

Munro Mk_1 е електричен SUV со 375 КС

Читај повеќе

Австрија сака на возачите да им се одземаат автомобилите поради брзо возење

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ја претстави втората генерација на електричниот ID.3

Читај повеќе

Историски пресврт: Volkswagen повеќе не е најпродаван во Кина

Читај повеќе

Совети за возачи: Што не смеете да правите во услови на магла?

Читај повеќе