Колач со мед и круши

Потребно е:
3 големи тврди круши
1/4 чаша (1 чаша = 200 мл) путер
1/4 чаша мед

За тестото:
1/2 чаша путер (на собна температура)
1/4 чаша маслиново масло
1/2 чаша мед
1/3 чаша кафеав шеќер
2 лажичиња прашок за пециво
2 лажичиња екстракт од ванила
1/2 лажиче сол
1/2 лажиче мелен кардамон
1/2 лажиче рендано морско оревче
2 јајца
2 чаши брашно
3/4 чаша јогурт
1/2 чаша сецкани ореви или бадеми
горгонзола сирење

Подготовка:
– Крушите убаво измијте ги и исечете ги по долчина на тенки парчиња.

– Растопете го путерот на тивко со постојано мешање, тргнете го од рингла и додадете го медот. Постојано мешајте додека да се добие хомогена смеса.

– Смесата сипете ја во калап за торта и израмнете. Одозгора наредете ги парчињата круши во круг, така што подебелиот дел да биде кон работ на калапот, а потенкиот кон средината. Повторете ги редовите додека ги потрошите сите круши.

– Во еден сад изматете го путерот со маслото, медот, шеќерот, прашокот за пециво, екстрактот од ванила, сол, кардамон и морско оревче. Додадете ги едно по едно јајцата со постојано матење, а потоа и 1 чаша брашно, јогуртот, па втората чаша брашно.

– На крај додадете ги оревите и измешајте. Смесата рамномерно распоредете ја во калапот над крушките.

– Ставете да се пече во загреана рерна на 160 целзиусови степени околу 40 минути.

– Печениот колач оставете го да се излади во калапот 30-тина минути. Потоа извадете го и превртете го на чинија од опачината..

– Сервирајте го со исечени парчиња горгонзола сирење.

реклама

Мурињо го одржа зборот: Се сликаше со македонскиот новинар

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Цицлест четврток

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со овошје

Read more

Ручек за 30 минути: Ражничи од компири и сланина

Read more

Како да го внесете просото во вашата исхрана?

Read more

Рецепт за совршен колач со сливи

Read more

Магазин

Дали љубомората е болна, но неопходна емоција?

Читај повеќе

Брак, развод или унапредување: Овие хороскопски знаци есенва ги очекува голема животна промена

Читај повеќе

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Читај повеќе

Од машки агол: Правила за незаборавен орален секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Масти за слабеење? Ова се најдобрите извори

Читај повеќе
  • filter

КМФ: Конкурсите будат сеќавање на времињата кога фотографијата беше „егзотична уметност“

Читај повеќе

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не можеме да се ослободиме од наслагите од долниот дел на стомакот?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе