Колку е брз интернетот во Македонија во споредба со остатокот од Балканот?

Сурфањето на интернет на Исланд има просечна брзина од 216,56 Mb/s, па врз основа на повеќе од 200 милиони тестови за поврзување спроведени низ целиот свет, Исланд е крунисан како европски, додека светски шампион за широкопојасен интернет пристап во 2022 година е Макао со 262,76 Mb/s.

Ова го покажува годишното истражување на порталот cable.co.uk спроведено во периодот од 1 јули 2021 до 30 јули 2022 година, додека обработката на податоците траела до 6 септември, кога е овозможен јавен увид во мерењата и резултатите. 

По Исланд следат Луксембург, Лихтенштајн, Андора и Франција, а овие земји ја заокружуваат најдобрата или можеби е подобро да се каже најбрзата петка, со просечна брзина на преземање помеѓу 120 и 220 мегабити во секунда. Авганистан и Гвинеја Бисао ја заокружуваат светската листа со брзина помала од 1 Mb/s, како и Јемен и Туркменистан каде брзината е под 0,8 Mb/s.

Големината на земјата секако влијае на брзината на интернетот. На пример, земјите како Луксембург или Лихтенштајн имаат одредена предност, бидејќи тие треба да обезбедат исто ниво на интернет услуга на помала област во споредба со поголемите земји како Германија или Италија, што во нивниот случај е технички покомплексна и секако поскапа инвестиција.

Франција имаше добри резултати во 2021 и 2022 година, дури и ако истражувањето не ги земе предвид регионалните разлики. Ако ги исклучиме земјите со помалку од милион жители, француската фиксна интернет мрежа е трета во светот, зад Тајван и Јапонија.

Регионот на опашката на Европа

На крајот на листата се Босна и Херцеговина и Албанија како земји со најбавна брзина на интернет - просечната брзина на преземање може да падне под 20 Mb/s во секунда. 

Просечната брзина на преземање во Македонија е 21,59 Mb/s.

Во Босна и Херцеговина брзините се 8,16 Mb/s во просек, што е на ниво од 2017 година кога станува збор за глобалното мерење на компанијата cable.co.uk.

Хрватска и Словенија се меѓу земјите со просечна брзина на преземање од 20 до 49 Mb/s, додека Србија зазема подобро место со брзини од 50 до 99 мегабити во секунда, покажува мапата.

Во Хрватска брзините се 20,74 Mb/s, а во Словенија 38,15 Mb/s. Србија има просечна брзина на преземање од 51,84 Mb/s, што е за 250 отсто побрзо отколку за хрватските граѓани.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Интернет

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Read more

Како Google ќе го смени начинот на кој пребаруваме на интернет?

Read more

Маск: Ќе си направам мој телефон ако ме исфрлат од Apple и Google Store

Read more

Најпопуларниот јутјубер ќе се кандидира за претседател на САД

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Читај повеќе

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Читај повеќе

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Читај повеќе

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Читај повеќе

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Читај повеќе
  • filter

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Читај повеќе

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Читај повеќе
  • play_arrow

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Читај повеќе