Колку заработуваат астронаутите на НАСА?

Астронаут на НАСА може да заработи околу 155.000 долари годишно, открива поранешниот астронаут на НАСА, Скот Кели.

„Астронаутите на НАСА можат максимално да сметаат на категоријата федерален службеник GS-15, што во војската е еквивалент на полковник или капетан на воена подморница. Годишната плата е околу 155.000 долари“, изјави Кели за Sputnik.

Тој објасни дека во текот на стапувањето во одредот на астронаутите на НАСА, војниците остануваат во воена служба поради што примаат иста плата како во војска. Во суштина, астронаутот-војник добива малку повисока плата од неговите колеги цивили, бидејќи дел од нивните приходи не се оданочува.

Освен тоа, на астронаутите им се платени осигурувањето и одморот, а имаат и бенефициран стаж. Американскиот астронаут Скот Кели мина 522 дена и 10 часа во вселената, а леташе 4 пати. Пред НАСА служеше во морската авијација во Атлантскиот Океан, Средоземното Море, Црвеното Море и Персискиот Залив. Подоцна стана пилот.

На 1 април 2016 година даде отказ во НАСА. Сега имаа 55 години и звање капетан прва класа на Воена подморница.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Живот

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Read more

Грчкото лето е состојба на умот

Read more

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Read more

Магазин

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Читај повеќе
  • play_arrow

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе