Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји. Оваа терапија не се дава на сите пациенти, потребно е претходно да се направи кардиолошка анализа (ЕКГ). Значи ако има и најмала промена во ЕКГ-то тогаш оваа терапија е контраиндицирана.

Ова денеска го истакна министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање по прес-конференцијата во Владата. Тој апелираше граѓаните да не купуваат на своја рака и да се обидуваат да ги најдат лековите, затоа што таа терапија може да се даде според точна индикација на лекар специјалист.

– Дури и сите дијагностицирани пациенти, дури и со средна и тешка клиничка слика не се погодни за оваа терапија која не е влезена во препораките на самите лекови производителите и упатствата, но се тестира и даваат, бидејќи дале добри резултати кај група пациенти за пет до седум денови, но после детални кардиолошки испитувања. Ако има мали остапувања во ЕКГ-то, кое се гледа при изведување на електрокардиографското испитување на срцето лекот не се дава. Може да предизвика промени во ритамот на срцето и тоа да даде дополнителни компликации. Апелирам луѓето да не помислат да земаат сами ваква терпија, а уште помалку тоа да биде некаква форма на превенција, нагласи Филипче.

Потенцира дека денеска ќе завршат кардиолошките прегледи на сите пациенти кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести после што ќе се утврди на која група пациенти ќе се даде терапијата.

– Истовремено се прави план како тоа да се направи и на лицата кои се на домашно лекување. Таа терапија ќе се дава во болнички услови. Значи нема да им се препишува и да ја примаат дома за што организираме систем на транспорт, додаде Филипче. 

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Македонија

Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Вести

Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Читај повеќе

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Читај повеќе

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Читај повеќе

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Катица Јанева направила инцидент во Заводот за ревизија

Читај повеќе

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Читај повеќе

Се предлага продолжен викенд карантин во Скопје, Штип, Куманово и Тетово

Читај повеќе

Во Куманово 12 новодијагностицирани, од кои 10 се од Општина Липково

Читај повеќе