Кошаркарка даде интервју со бебето во раце и го одушеви светот

Понекогаш нема доволно зборови да се опише мајчинската љубов, а тоа го докажа и Јелена Брукс, капитенката на женската кошаркарска репрезентација на Србија.

Оваа 30-годишна спортистка пред само три месеци го роди синот Матео, а сега го предводи тимот на Европското првенство во кошарка за жени.

Особено внимание привлече кога по победата над Белгија и пласманот во четвртинафиналето на ова натпреварување, застана пред камерите и даваше интервју со синот во раце.

Присутните новинари и обожавателите беа одушевени, а позитивните реакции продолжуваат да одекнуваат од целиот свет. Видеото со нејзиното интервју стана вирален хит на интернет.

Дури и резултатот на натпреварот падна во втор план кога Брукс почна да одговара на прашањата со бебето во раце.

Како што таа истакна и во претходните интервјуа, Кошаркарскиот сојуз на Србија максимално ѝ излегол во пресрет и ѝ овозможил да биде со бебето за време на подготовките.

„Кога станува збор за репрезентацијата, за мене не постои дилема. Знаев дека летово ќе играм на Европското првенство. Бебето е многу мало и не постоеше опција да се одвојам од него, а луѓето од Сојузот ни овозможија да бидеме заедно за време на подготовките“, изјави Брукс и докажа дека ако се сака и има поддршка, може да се балансираат мајчинските и работните обврски.

Обожавателите побрзаа да го изразат својот восхит кон посветеноста на капитенката кон репрезентацијата, па српските медиуми веќе ја прогласија Брукс за „хероина на ова првенство“ која докажала дека репрезентацијата е вредна за секаква пожртвуваност.

Брукс вложи вонредни напори да се врати во форма по породувањето и да ѝ помогне на Срвија да направи ново чудо, пишува Kurir.

Капитенката нагласи дека ѝ е многу полесно да ги одработува тренинзите кога знае дека синот е покрај неа, па затоа прво со него ја прослави победата.

„По тежок тренинг или натпревар секогаш имам сила кога ќе се вратам и ќе го видам насмеан. Мајчинската љубов е нешто што не може да се опише“, изјави Брукс.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

MOMMY'S BOY

A post shared by Jelena Brooks (@jelenabrooks) on

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Кошарка

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Read more

Спорт

  • play_arrow

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Читај повеќе

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Читај повеќе

УЕФА ги објави сите детали за историската жрепка за завршницата на ЛШ

Читај повеќе

Македонските ракометарки во група со Исланд, Литванија и Грција

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 30 години од најдосадното мундијалско финале

Читај повеќе

Инѕаги: Да не беше прекинот, Лацио ќе беше шампион

Читај повеќе
  • play_arrow

Младиот Давид Тошевски потпиша за Ростов

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсенал и Лестер ремизираа, чекор назад за двете екипи

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Читај повеќе