Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Леќата е вистинска суперхрана која треба да ја имате на менито барем еднаш неделно, а особено е корисна во зимскиот период кога на организмот му треба дополнителна заштита.

По боја, леќата може да биде жолта, портокалово-црвена, зелена, кафеава или црна.

Леќата содржи растителни влакна, фолна киселина, витамин B1 и минерали. Црвената (или розова) леќа има пониска концентрација на влакна од зелената (11% наспроти 31%). Важи за мошне добар извор на железо. Една шолја сварена леќа задоволува преку половина од дневната потреба од железо кај човекот.

Бидејќи леќата има мали количества на лесносварлив скроб (5%), а доста бавносварлив скроб (30%), таа е особено погодна за лица со дијабетес. Останатите 65% се отпорен скроб од класата RS1, кој е висококвалитетен отпорен скроб со 32% амилоза.

Протеините од леќата содржат есенцијални аминокиселини изолеуцин и лизин поради кои е вреден извор на белковини. Леќата има 353 калории во 100 грама. Кога се вари има енергетска вредност од 230 калории во 100 грама. Во сува состојба (во 100 грама) содржи 60 грама јаглехидрати (31 грам влакна), 26 грама белковини, еден грам маст, 10 грама вода.

 

 

Од витамините, леќата е богата со витамин B1 и B9, а од минералите содржи големи количини на железо, магнезиум, фосфор, манган, цинк и калиум.

Позајмете инспирација за вашиот следен оброк со леќа од овие рецепти:

 

 

 

 

 

 

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Рецепти

Рецепт од соседна Србија: Сарма полнета со коленица

Read more

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Read more

Неодолив пилав со јагнешко и лук на узбекистански начин

Read more

Идеја за вечера: Тако шпагети со мелено месо

Read more
 

Магазин

Рецепт од соседна Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе