Кратка историја на разводот

Најстарите закони за развод кои се пронајдени се напишани на глинени плочи во античка Месопотамија.

Формално или неформално, човечкото општество низ времињата има направено правила за поврзување и разделување на паровите.

На пример, Инка паровите почнувале заеднички живот преку пробно партнерство, но мажот имал право да ја прати партнерката дома. Но, штом еднаш бракот бил формализиран, немало излез од него.

Во ова интересно видео на Ted-ED ќе дознаете интересни факти за тоа како луѓето низ минатото минувале низ развод. Разводот со себе носи многу прашања за индивидуалните права, правата на жените, улогата на црквата и државата, општествените уредувања и слично.

Remote video URL

Слушнете како Род Филипс ја раскажува комплицираната историја на разводот, од најрано познатите закони за развод во античка Месопотамија па до денешен ден.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Живот

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Read more

Почина принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета II

Read more

Најдобрите 20 европски замоци

Read more

Млада Месечина во Овен ќе им го промени животот на овие знаци

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе