Кремљ забрани користење на уреди iPhone

Официјалните лица вклучени во подготовките за претседателските избори во Русија во 2024 година мора да престанат да користат iPhone уреди.

Ова, наводно, е новиот став што Кремљ го зазеде за телефоните на Apple, од безбедносни причини.

Сергеј Кириенко, првиот заменик началник на кабинетот на претседателот, им рекол на домашните политички претставници на семинарот организиран од Кремљ да ги сменат телефоните до 1 април, пишува весникот Kommersant.

„Сè е завршено за ајфоните, фрлете ги или дајте им ги на децата“, цитира è еден од учесниците на семинарот. „Сите ќе мора да го направат тоа во март.“

Како што пренесува Reuters, на прашањето за тоа, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рекол дека не може да го потврди извештајот.

Apple не ги коментираше овие наводи.

Кремљ би можел да обезбеди други уреди со различни оперативни системи за да го заменат iPhone, наведува è, додавајќи дека наредбата за прекин на користењето на уредите на Apple била испратена до оние кои се вклучени во внатрешната политика, за што е одговорен Кириенко.

Рускиот претседател Владимир Путин долго време тврди дека не поседува паметен телефон, иако Песков рече дека рускиот претседател користи интернет одвреме-навреме.

Набргу откако Русија испрати војници во Украина минатата година, американските и британските шпиони открија разузнавачки информации дека Путин планира да изврши инвазија. Нејасно е како шпионите дошле до такви податоци.

Во март 2022 година, Apple престана да ги продава своите производи во Русија поради одлуката на Москва да ја нападне Украина. Сепак, министерот за индустрија и трговија Денис Мантуров минатата година во септември им изјави на новинарите дека руските клиенти ќе имаат можност да ги купат најновите модели на iPhone.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе