Криза и вишок: Планини од компири и тони расипано сирење

Пандемијата на коронавирус им зададе тежок удар на земјоделската и прехранбената индустрија во Европа, каде огромни количини храна неповратно пропаѓаат.

Половина од рибарите во Холандија веќе воопшто не одат во риболов, бидејќи цените на рибата значително паднаа поради намалената побарувачка.

Во Франција пропаднаа повеќе од 1.500 тони висококвалитетно сирење бидејќи фармерите немаше кому да го продадат.

Исто така, многу складови и магацини каде се чува храна се ближат до максималниот капацитет, а во нив, меѓу другото, има и „планини“ од компири.

Пример е Белгија во чии складови има околу 750.000 тони непродаден компир кој во нормални услови би се нашол на странските пазари, но кризата со коронавирусот ги затвори рестораните и ја ограничи куповната моќ на луѓето.

Некои производители го донираат вишокот како храна за бездомниците, а од Белгијците беше побарано да јадат повеќе помфрит, се наведува во специјалниот прилог на BBC.

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Секси калчо (II дел)

Read more

Бизнис

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Read more

ЕСС: Четвртиот пакет мерки тежок 350 милиони евра вклучува поддршка за најпогодените сектори и категории на граѓани

Read more

Руските банки рекордно вложуваат во злато

Read more

Вести

Со „Чао пријатно“ вечерва почнува Фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Читај повеќе

Нов скандал на Трамп: Не плаќал данок за 10 од изминатите 15 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Читај повеќе

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнуваа во Белата куќа

Читај повеќе

Кратово без активни случаи на COVID-19, најмногу во Скопје 684

Читај повеќе

Променливо облачно со пороен дожд и засилен ветер

Читај повеќе

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Читај повеќе

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Читај повеќе

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Читај повеќе