Културата на пиење алкохол на работното место и после работа полека исчезнува

Алкохолот долго време е составен дел од културата на работното место во САД и западноевропските земји, но новите генерации вработени сметаат дека алкохолот не е навистина неопходен за време на работното време.

Речиси во сите сфери на животот се поттикнува редовното консумирање алкохол, па некако се пренесува на работните места како ритуал на поврзување, подигање на моралот и ослободување од стресот. Организирањето состаноци во барови и ресторани со пијалоци е дури дел од деловната стратегија на некои компании.

Во Обединетото Кралство, според студијата од 2022 година на образовната добротворна организација Drinkaware, алкохолот е подлабоко вкоренет во приватниот сектор, при што 86 отсто од вработените велат дека постои очекување дека ќе пијат на настани на работодавачот наместо на работното место.

Сепак, многу луѓе сакаат работите да се сменат, како што покажа едно истражување во Обединетото Кралство.

Ова истражување опфатило повеќе од 2.000 испитаници, а 43 отсто велат дека има преголем притисок за пиење при дружење со колегите од работа, а 53 отсто од нив би сакале помал притисок за тоа.

Во истражувањето на 4.000 студенти од ОК на Bright Network, специјалист за дипломирани кариери и вработување, 45 отсто од испитаниците изјавиле дека алкохолот не треба да игра улога во работните социјални активности. Во последниве години, големите компании како Salesforce, Uber и Jet презедоа чекори за намалување или целосно забрана на алкохолот на работното место.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Живот

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Read more

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Read more

Кога родителите треба да престанат да се бањаат со децата?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе