Културна револуција и авторска уметност на промотивниот настан – започнуваат Денови на Смилевскиот конгрес

Новата национална установа Манифестација „Денови на Смилевскиот конгрес“ преку неофицијална програма започна со славење на историјата и културата. Музичките настани кои се организираат во чест на Смилевскиот конгрес се своевидна културна револуција со израз на авторската уметност.

Директорот на установата, Владимир Деловски, нагласи дека концертот под името „Кооперација сешн“ е поттикнат од значењето на постојаната соработка на уметниците и културните работници преку која се оддава почит на традицијата и на македонскатра историја.

„Кооперацијата е како културна институција,како белег од минатиот век, ми се чини како познат извик од времето на моите родители, како повик кон ближен човек, што на истите струни ги произведува истите треперења. Новиот културен Смилевски конгрес, калем на историската вредност и прилагоден во новиот контекст и време, ја продолжува истата таа борба, овој пат културна борба“, рече Деловски пред публиката.

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска присуствуваше на почетокот на одбележувањето на Смилевскиот конгрес, на настанот Кооперација, селското бифе – синоним на заедништво и кооперативност. Местото каде што новоформираната установа „Денови на Смилевски конгрес“ - Смилево започна да ги афирмира програмските идеи за промоција на историјата и традицијата на револуционерите од Илинденското востание.

Вечерва во кооперацијата се одржа првиот концерт од серијата „Кооперација сешн“, на кој настапија мистичната и харизматична „Мојра“ со маестралниот музичар Оливер Јосифовски („Љубојна“).

Министерката за култура ја поздрави иницијативата и за современиот приод за промоција на македонската култура, фолклор, историја и традиција со кој се отвораат нови можности за афирмација на историскиот настан, значаен за државата, но и се промоција на прекрасниот крај на Смилево.

„Кооперација сешн“, како што најавува организаторот е номадска платформа за квалитетна авторска музика, која ќе се изведува низ кооперациите во регионот.

Централната манифестација „Денови на Смилевскиот конгрес“ ќе се одржи на 17 и 18 мај во Смилево.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Култура

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Read more

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Read more

На сцената на Националната опера и Балет ќе гостува Словенечкиот камерен музички театар од Љубљана

Read more

Фрагментирана интроспекција – изложба на скулптури на Слободан Милошевски во Неготино

Read more
 

Вести

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Читај повеќе

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Читај повеќе

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Читај повеќе

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Читај повеќе

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Читај повеќе

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Читај повеќе

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Читај повеќе

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Читај повеќе