Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Општина Куманово е една од петте пилот општини во државата која ќе се дигитализира во рамки на проектот „COVID-19 брза реакција преку јавен повик за дигитализација на услугите на локалната самоуправа“ кој го спроведува Фондот за иновации и технолошки развој и УНДП.

Од ФИТР, денеска информираа дека рокот за аплицирање за јавниот повик за дигитализација на општините бил продолжен до 19 октомври годинава и во моментов е фаза на евалуација и селекција.

– Апликантите треба да развијат е-платформа која ќе ги интегрира решенија за воспоставување на електронски систем за наплата на давачките кон општината, воспоставување на систем за електронско плаќање на сметки кон јавните претпријатија, електронски систем на волонтери и онлајн платформа за општински форум. Се очекува избраното решение да биде искористено од страна на различни категории на граѓани од различни возрасни структури, без ограничување, со јасни и разбирливи инструкции за користење, велат од ФИТР.

Решенијата треба да придонесат и кон забрзување на економско закрепнување од последиците предизвикани од пандемијата на COVID-19 на локално ниво и олеснување на почитувањето на мерките за превенција на ширење на вирусот. УНДП ги обезбедува средствата за повикот – четири милиони денари, а спроведувањето му е доверено на Фондот и ќе се врши со користење на успешно воспоставените процедури и капацитетите на ФИТР.

– Предвидено е општините да им помагаат и на повозрасните граѓани кои имаат потреба. Преку дигитализацијата ќе се овозможи плаќање сметки на јавни претпријатија, данок на имот, други такси кои одат преку општините,појаснуваат од ФИТР.

Преку ФИТР се обезбедува финансирање до сто проценти од вкупниот буџет за проектот, во максимален износ од 75.000 американски долари во денарска противвредност со вклучени трошоци за надзор во износ од десет проценти од вкупниот оперативен буџет на проектот. Е-Платформата треба да биде изработена за максимум 30 дена, а еден апликант треба да даде понуда за сите четири решенија кои треба да бидат спроведени во сите пет пилот општини. Степенот на технолошкиот напредок и степен на дигитализација, квалитет на проектот, капацитет на проектниот тим и влијание се главните критериуми според кои ќе се оценуваат предлог проектите.

Избраните дигитални алатки во оваа прва фаза ќе се имплементираат во пет пилот општини: Центар Жупа, Боговиње, Свети Николе, Прилеп и Куманово кои се селектирани преку Програмата за развој на Обединетите Нации (УНДП) насочена кон поддршка на државата за справување со ефектите од COVID-19, како и спроведување на брза и сеопфатна социо-економска анализа за ефектите од пандемијата и утврдување на можности за побрзо закрепнување на локално ниво. Се очекува решенијата да бидат изготвени, но и имплементирани до крајот на годинава, а тие ќе бидат целосно бесплатно достапни и за останатите општини кои ќе изразат подготвеност и желба.

Тагови
реклама

Македонија

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 56 пациенти, вкупно се лекуваат 489

Read more

Филипче: Студенти од шеста година на медицина се вклучуваат во работата на ковид-центрите

Read more

Во Берово утрово најстудено -11 степени

Read more

Протест на ВМРО-ДПМНЕ со блокада пред Влада и МНР

Read more

Вести

Велешанка физички нападната од нејзиниот невенчан сопруг

Читај повеќе

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 56 пациенти, вкупно се лекуваат 489

Читај повеќе

Филипче: Студенти од шеста година на медицина се вклучуваат во работата на ковид-центрите

Читај повеќе

Во Берово утрово најстудено -11 степени

Читај повеќе

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Читај повеќе

За неносење маска санкционирани 506 лица

Читај повеќе

Протест на ВМРО-ДПМНЕ со блокада пред Влада и МНР

Читај повеќе

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

Читај повеќе

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Читај повеќе