Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Москва сигурно ќе одговори ако САД воведат санкции кон Москва поради осудениот опозиционер Алексеј Навални.

– Едно од основните правила на дипломатијата е реципроцитетот. Нема поента да коментирам таков чекор. Неколкупати повторивме што мислиме за нелегитимните еднострани санкции што ги планираат американските колеги, а кои се без основа. Тоа практично секогаш се случува, а потоа Европската Унија ги следи чекорите на САД, истакна Лавров.

Тој додаде дека САД немаат ништо да кажат за тврдењата за наводното труење на Навални.

– Сите што го лекуваа Навални ги кријат информациите кои би помогнале да сфатиме што навистина се случи. Наместо искрена соработка, тие почнуваат нас да нè казнуваат. Нека им служи на чест, посочи Лавров. 

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Свет

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Read more

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Read more

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more
 

Вести

  • filter

Паркот на природата „Езерани“ плени со својата разновидност и убавина

Читај повеќе

Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1.699 пациенти

Читај повеќе

Србите од средина на април ќе можат во Грција, а од 14 мај и преку С. Македонија

Читај повеќе

МОН: Нови наставни програми за првачињата – основа и поттик за креативен пристап во наставата

Читај повеќе

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Читај повеќе

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на проектот – брз автобуски превоз

Читај повеќе

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Читај повеќе

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Читај повеќе

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници е во понеделник

Читај повеќе