Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Макфакс/Кајгана
/ 13.04.2024 / 16:42

Верувале или не… еден од најдобрите одбранбени фудбалери во историјата, легендата на Милан и светскиот фудбал, Паоло Малдини, во текот на богатата кариера побарал дрес од само еден противнички фудбалер.

Изненаден бил и фудбалерот чии дрес го побарал Малдини. Станува збор за напаѓачот Дарио Хубнер, најдобриот стрелец во Серија А, Би и Чи, единствен во историјата на италијанскиот фудбал.

„Најпосебно во кариерата ми беше случката со Паоло Малдини, кога играв во Бреша. Пред да излеземе на теренот во тунелот, Паоло ми пријде и праша: 'Дарио, ќе ми го дадеш дресот?' Отпрвин мислев дека се шегува ха, ха… Кој можеше да замисли дека голем играч и човек како Паоло Малдини ќе го посака мојот дрес?! Тој всушност ме замоли да ги замениме дресовите, што и го направивме. Е сега, дали го задржал или го дал на некој друг, не знам“, откри Хубнер.

Хубнер во својата кариера ос 1992 до 2011 година растураше играјќи за Пјевиџина, Пергокрема, Фано, Чезена, Бреша, Пјаченца, Анкона, Перуџа, Мантова, Кјари, Роденго, Кортефранка, Кастел Мела и Кавенаго.

Најдобар стрелец во Серија А беше во сезоната 2000/2001 во Бреша со 24 голови заедно со Давид Трезеге. Најдобар стрелец во Серија Би беше со Чезена во 1995/1996 со 22 гола, а во Серија Чи во 1991/1992 Група А со 14 гола во дресот на Фано.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Фудбал

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Read more

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Read more

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Read more

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе